Driver-behind-the-wheel-SBHCT3J 04.11.2021 Zamknij okno


Kierowca to zawód w gruncie rzeczy bardzo różnorodny. Warunki, czas pracy, zarobki zależą od tego, jakimi pojazdami kierujemy, czy wykonujemy pracę na miejscu, czy jeździmy po Polsce czy za granicę. Bez względu jednak na to, czy jesteśmy taksówkarzem, kurierem czy kierowcą ciężarówki, praca ta wymaga podobnych umiejętności.

Na czym polega praca kierowcy?

Praca kierowcy polega na przewozie osób lub towarów. Transport osób może się odbywać zarówno na mniejsze odległości (w obrębie miasta), jak większe (kraju, Europy, świata). Podobnie jest z przewozem towarów. Zasięg dowozu np. produktów spożywczych może ograniczać się do kilku gmin czy powiatu lub odbywać się na dużych krajowych lub międzynarodowych dystansach.

Bez względu jednak na typ wykonywanej pracy w każdym przypadku polega ona na długotrwałym spędzaniu czasu za kierownicą pojazdu. Zgodnie z przepisami nie może on przekraczać w ciągu dnia 9 godzin, a w okresie tygodnia 56 godzin.

Dodatkowo kierowcy, którzy podróżują na dłuższe odległości, obowiązkowo muszą mieć 45 minutową przerwę na odpoczynek po 4,5 godziny jazdy.

Dla kogo?

Przede wszystkim osoba zainteresowana tym zawodem musi mieć prawo jazdy kategorii B, które uprawnia do kierowania pojazdami osobowymi oraz dostawczymi do 3,5 tony.

Aby zwiększyć swoje szanse na karierę w zawodzie powinna pomyśleć o prawie jazdy kategorii C (m.in. na pojazdy o masie powyżej 3,5 tony), C+E (na pojazdy o masie powyżej 3,5 tony z przyczepą) lub D (m.in. autobus).

Uprawnienia to jedno, natomiast predyspozycje to drugie. Praca kierowcy może się wydawać dosyć monotonna. Wymaga ona jednak dobrej koncentracji, sprawności w obsłudze pojazdu i refleksu.

Transport towarów zwłaszcza na duże odległości wiąże się natomiast z długotrwałym przebywaniem poza domem, czasem nawet kilkutygodniowym. Kierowca spędza ten czas samotnie, musi mierzyć się z pewnymi niewygodami – za sypialnię, kuchnię służy mu własny pojazd.

Do zadań kierowcy należy również dbanie o samochód, przynajmniej podstawowa znajomość mechaniki i umiejętność samodzielnego dokonania drobnych napraw, gdy coś się zepsuje w trasie.

W przypadku przewozu osób dochodzi czynnik ludzki, odporność na stres i zdolność reagowania na niewłaściwe, agresywne zachowania pasażerów. Umiejętności komunikacyjne i dobra organizacja przydają się również w pracy kuriera.

Uprawnienia do wykonywania zawodu

Prawo jazdy kategorii B można uzyskać, mając 18 lat. Natomiast na pozostałe kategorie granica wieku została przesunięta do 21 lat w przypadku kategorii C i C+E oraz do 24 lat w przypadku kategorii D.

Osoby 18-letnie mogą wprawdzie starać się o uzyskanie tych uprawnień, ale będą mogły wykonywać pracę kierowcy wyłącznie na liniach regularnych (do 50 km) do momentu uzyskania 21 lat w przypadku kategorii C lub 23 lat – kategorii D.

Warunkiem jest, by ukończyły też kurs kwalifikacji wstępnej lub kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej oraz zdały egzamin państwowy na kierowcę zawodowego. Rodzaj kursu zależy od wieku kandydata na kierowcę. Osoby, które nie mają 21 lat, muszą przejść dłuższe szkolenie wstępne, co jest również bardziej kosztowne.

Uprawnienia zawodowe są weryfikowane co 5 lat. Każdy kierowca do 60 roku życia musi wtedy odbyć szkolenie okresowe, uzyskać pozytywne orzeczenie lekarskie oraz przejść badania psychologiczne. Osoby po 60 roku życia mają obowiązek aktualizowania uprawnień co 30 miesięcy.

Możliwości

Zawód kierowcy daje wiele możliwość. Wszystko zależy od naszych predyspozycji i tego, jakimi pojazdami i kogo lub co chcemy przewozić.

Zarobki zależne są od branży. Kierowca autobusu miejskiego zarobi mniej niż osoba wyjeżdżająca w kilkudniowe lub kilkutygodniowe trasy samochodem ciężarowym.

Na lepszą pensję można liczyć, zdobywając dodatkowe kwalifikacje, czy to prawo jazy na kolejne kategorie lub uprawnienia do przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych, czyli tzw. kurs ADR kończący się egzaminem państwowym. Co najważniejsze takie uprawnienia uznawane są w całej Europie, co otwiera kolejną atrakcyjną ścieżkę kariery.

Jeśli nie jesteśmy przekonani, czy codzienne siedzenie za kółkiem da nam się we znaki, warto spróbować w tym zawodzie od pracy kuriera. Jest to profesja nieco bardziej dynamiczna, umożliwia kontakt z ludźmi i nie wymaga ciągłej wielogodzinnej jazdy.

InterKadra Sp. z o.o. , ul. Wielicka 50, 30-552 Kraków, NIP: 6762336026
imgNa górę strony