Shutterstock_1161693547 28.10.2020 Zamknij okno

Jeden z najpopularniejszych zawodów dla ludzi w każdym wieku i z każdym doświadczeniem, a nawet bez niego. Poza tym oferujący pewną różnorodność, ponieważ kasjerem można być zarówno w hipermarkecie czy dyskoncie, jak i w sklepach działających w obrębie jednej branży np. odzieżowych, budowlanych, elektronicznych.

Na czym polega praca kasjera?

Do obowiązków kasjera należy obsługa kasy fiskalnej i terminala kart płatniczych. Transakcje finansowe wiążą się z dbaniem o właściwe saldo kasy, prawidłowe wydawanie reszty czy przyjmowaniem zwrotów.

Kasjer zajmuje się również wykładaniem towarów na półki oraz ich ekspozycją. Musi też kontrolować daty ważności produktów oraz przypisane im ceny. Do zadań z zakresu obsługi klienta należy też doradztwo w wyborze produktów i towarów.

Praca w hipermarkecie to w większości obsługa kasy i wykładanie towaru. Natomiast w punkcie w centrum handlowym lub sklepie jednobranżowym kasjer i sprzedawca w jednej osobie powinien móc informować klientów, doradzać i prezentować towar. Dlatego musi być zorientowany w branży, w której pracuje. W sklepach z odzieżą powinien mieć rozeznanie w rozmiarach, asortymencie i trendach, a w sklepach z elektroniką poznać sprzedawane produkty na tyle, by móc doradzić klientowi.

Ważne są także umiejętności interpersonalne. Kasjer może się spotkać z koniecznością obsługi trudnego klienta, przyjąć reklamację lub skargę.

Dla kogo?

Wymogi dla kasjerów nie są wysokie. By zostać otrzymać zatrudnienie w tym zawodzie wystarczy średnie, a nawet podstawowe wykształcenie. Nie trzeba też mieć doświadczenia w pracy.

Zazwyczaj nauka obsługi kasy fiskalnej następuje w formie krótkiego przeszkolenia przed objęciem stanowiska. Większość osób biegłość nabywa się w trakcie pracy.

Kandydat na kasjera powinien wykazywać się takimi cechami jak uprzejmość i kontaktowość, które ułatwiają relacje z klientem. Dla pracodawcy liczy się też szybkość i sprawność fizyczna przydatne w wykładaniu towarów oraz uczciwość i skrupulatność niezbędne przy transakcjach w kasie.

Plusem na tym stanowisku jest czas pracy. Część pracodawców daje możliwość elastycznego dostosowania godzin pracy do konkretnego pracownika. Można więc pracować w weekendy lub popołudniu będąc studentem dziennym, w tygodniu, kiedy studiuje się zaocznie.

Jakie możliwości?

Praca kasjera rozliczana jest zazwyczaj godzinowo a stawki wahają się od 17-23 zł za godzinę.

Średnia w Polsce to ok 2 820 zł brutto miesięcznie. Atrakcyjne mogą być systemy premiowe w sklepach, które wypracowują określony zysk. W sieciach handlowych czy marketach pracownicy mogą też liczyć na benefity pracownicze.

Plusem zawodu jest ciągłe zapotrzebowanie różnych branż na osoby na to stanowisko. Zarówno duże jak i małe firmy handlowe prowadzą stały nabór kandydatów.

Pod tym linkiem znajdziesz nasze oferty na to stanowsko: https://www.interkadra.pl/search-results?query=kasjer&location=

InterKadra Sp. z o.o. , ul. Wielicka 50, 30-552 Kraków, NIP: 6762336026
imgNa górę strony