Job-recruitment-interview-PBJGH7U 07.05.2020 Zamknij okno

Masz już naprawdę dobrze skonstruowane CV, napisałeś ciekawy list motywacyjny. Wysłałeś kilka zgłoszeń na interesujące Cię oferty. W efekcie podjętych działań zaproszono Cię na rozmowę kwalifikacyjną! Gratulujemy!

Stresujesz się? Nie martw się! Pomożemy Ci się przygotować do tej rozmowy tak, aby zwiększyć Twoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy!

Kandydaci często przed rozmową kwalifikacyjną zastanawiają się nad tym, jak wypadną na tle innych osób ubiegających się o to samo stanowisko. Pojawiają się pytania: czy konkurenci mają większe doświadczenie, jakie mają oczekiwania finansowe?

Przed zbliżającą się rozmową rekrutacyjną kandydaci bardzo często zastanawiają się, czy sprostają oczekiwaniom pracodawcy. Dla wielu z Was są to sytuacje stresujące, co nie pozostaje bez wpływu na wynik rekrutacji.

Kiedy przygotowujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej, zastanów się, co stanowi główne źródło Twoich wątpliwości i obaw. Jeśli boisz się, że popełnisz jakąś gafę, przypomnij sobie, jakich pytań nie zadawać i jakich nie udzielać odpowiedzi. Po takim przypomnieniu być może uda Ci się wyzbyć się stresu, który bardzo często stanowi poważną przeszkodę w procesie poszukiwania wymarzonej pracy.

Spróbuj przypomnieć sobie wiedzę na temat strategii i technik rekrutacyjnych. Polecamy spisać sobie na kartce przykładowe pytania zadawane przez rekruterów i przećwiczyć odpowiedzi na nie. Oczywiście najlepiej poprosić o pomoc w tym ćwiczeniu kogoś bliskiego. Warto przy tym zwrócić uwagę na język ciała, który powinien komunikować opanowanie, otwartość i pewność siebie.

Pilnuj, aby Twoja postawa nie była zbyt sztywna, ale też nie lekceważąco wyluzowana. Sprawdź, czy nie uciekasz nerwowo wzrokiem od rozmówcy. Zadbaj o to, by Twoje dłonie spokojnie spoczywały na stole, biurku lub na Twoich kolanach. Staraj się nie zaplatać ramion na klatce piersiowej i nie tworzyć tym samym wrażenia, że zamykasz się na rozmowę. Upewnij się, że Twoje stopy nie wystukują rytmu Twojej ulubionej piosenki, a ręce nie są skupione na odgarnianiu niesfornej grzywki.

Skup swoją uwagę na tu i teraz. Na swoim rozmówcy. Jeśli przetrenujesz taką sytuację, łatwiej Ci będzie się w niej odnaleźć, kiedy nadejdzie czas rozmowy kwalifikacyjnej.

Bardzo częstą przyczyną obaw jest świadomość braków w zakresie posiadanych kwalifikacji i doświadczenia. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, musisz pogodzić się z tym, że nie nadrobisz tych braków czy zaległości przed spotkaniem z pracodawcą. Najlepszym rozwiązaniem jest więc szczere przedstawienie tego w rozmowie z rekruterem. Jeśli wymogiem koniecznym była biegła znajomość języka obcego, a Ty go nie znasz… no cóż… pogódź się z tym, że czekająca Cię rozmowa będzie jedynie zdobyciem cennego doświadczenia i… nigdy więcej nie kłam w CV! Czasem jednak jest możliwe, że ewentualne braki w zakresie kompetencji twardych lub doświadczenia w branży są mniej istotne, niż mogłoby się wydawać. Jeśli nie dysponujesz jakimiś kompetencjami i nie wpisałeś ich do CV, a mimo wszystko zostałeś zaproszony na spotkanie, to znaczy, że dla pracodawcy nie stanowi to przeszkody w zatrudnieniu Cię.

Zadbaj jednak o to, aby wcześniej przygotować odpowiedzi na ewentualne pytania dotyczące braków kompetencyjnych. Warto zaznaczyć świadomość swoich słabych stron i przedstawić plan działań ukierunkowanych na nadrobienie braków. Skup się na posiadanych kompetencjach i zaletach. Skoncentruj się na swoich mocnych stronach. Niechaj celem będzie nie tyle zdobycie pracy, lecz zapisanie się w pamięci rekrutera czy potencjalnego pracodawcy jako ekspert w swojej dziedzinie. To bardzo zwiększy Twoje szanse na zatrudnienie. Jak to zrobić? Po prostu: odpowiednio przygotuj się do spotkania. Przeanalizuj swoje CV pod kątem wymagań określonych na stanowisku będącym przedmiotem rekrutacji. Zrób to najbardziej obiektywnie, jak tylko potrafisz. Pamiętaj, że im więcej wymagań znajduje pokrycie w przebiegu Twojej kariery, im więcej wymaganych kompetencji zawiera Twoje CV, tym większe są Twoje szanse na sukces w rekrutacji. Skoncentruj się na tych właśnie elementach i przećwicz udzielanie odpowiedzi na szczegółowe pytania dotyczące posiadanych przez Ciebie kompetencji. Zadbaj o to, aby przygotować sobie konkretne przykłady sytuacji w karierze zawodowej, które mogłyby potwierdzić posiadaną przez Ciebie wiedzę ekspercką i doświadczenie. Zwróć uwagę, aby nie zapomnieć omówić skuteczności swoich działań. Takie rzetelne przygotowanie do rozmowy z pewnością pomoże zredukować stres i osłabić wątpliwości przed spotkaniem rekrutacyjnym.

Solidne przygotowanie bezsprzecznie stanowi podstawę pozytywnie zakończonego procesu rekrutacyjnego. Mamy jednak świadomość tego, że kiedy zbliża się termin spotkania, poziom stresu rośnie. Dlatego zadbaj także o optymistyczne nastawienie w dniu spotkania. W tym celu możesz wykorzystać jedną z wielu technik. Być może w Twoim przypadku pomoże przypomnienie sobie swoich sukcesów zawodowych albo wyobrażenie sobie sytuacji, w której zostajesz wyróżniony lub pochwalony za osiągnięcia związane z nową posadą. Pamiętaj, że nikt nie jest idealny – pozostali kandydaci też nie są ;).

Powodzenia!

InterKadra Sp. z o.o. , ul. Wielicka 50, 30-552 Kraków, NIP: 6762336026
imgNa górę strony