Projekt bez nazwy 1 24.04.2025 Zamknij okno

Dobre decyzje kadrowe – przepis na rozwój

Efektywne zatrudnianie, czyli szybkie pozyskiwanie nowych pracowników? O wiele więcej! To proces, który pozwala firmom przejść z trybu „utrzymania” w tryb „wzrostu”. Szybsze, a przede wszystkim trafniejsze decyzje rekrutacyjne oznaczają bowiem mniej przestojów, bardziej zintegrowane zespoły (a więc bardziej zaangażowane) oraz lepsze wykorzystanie potencjału rynku „tu i teraz”. A właściwa osoba na właściwym miejscu to nie przypadek. Odpowiednio przeprowadzony proces rekrutacji to znalezienie kompetentnego specjalisty, ale też kogoś, kto wpisze się w kulturę organizacyjną firmy. Problem pojawia się, gdy pracownik nie jest odpowiednio dopasowany do stanowiska i zespołu. Wówczas koszt uwolnienia etatu, przeprowadzenia kolejnej rekrutacji i onboardingu może być bardzo wysoki – zarówno pod względem finansowym, jak i czasowym.

Praca tymczasowa jako kadrowy bufor i sposób na elastyczność

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przytoczonych w najnowszym raporcie Polskiego Forum HR Rynek usług HR 2024. Raport 2025 w 2024 roku agencje zatrudnienia w Polsce wsparły ponad milion osób w znalezieniu pracy, z czego 680 tysięcy z nich stanowiły osoby zatrudnione w ramach pracy tymczasowej. Choć w kwartale trzecim 2024 roku obserwowaliśmy sześcioprocentowy spadek zatrudnienia rok do roku, mieliśmy do czynienia równocześnie z siedmioprocentowym wzrostem kwartał do kwartału. To kwartalne ożywienie świadczy o tym, że firmy elastycznie dostosowują się do potrzeb rynku, ograniczając przy tym koszty stałe i stawiając na dynamiczne struktury, gotowe do szybkich restrukturyzacji.

Więcej o korzyściach wynikających z elastycznego zatrudnienia przeczytasz tutaj.

Polska staje się również coraz bardziej atrakcyjna dla zagranicznych kandydatów – według cytowanych przez Polskie Forum HR danych MPRiPS w roku 2023 stanowili oni ponad połowę (51 proc.) pracowników tymczasowych. Efektywna integracja cudzoziemców na rynku pracy wymaga strategicznego, przemyślanego podejścia oraz wiedzy formalnej, przynosi jednak niezaprzeczalne korzyści pracodawcy, pracownikowi oraz całemu rynkowi pracy.

Usługa pracy tymczasowej a wzrost biznesu

Delegowanie obowiązków do wyspecjalizowanych jednostek to jedna z najpopularniejszych porad biznesowych, która niezmiennie pojawia się w rozmowach o efektywności czy poradnikach dla przedsiębiorców. Jeśli chcemy uwolnić czas, zwiększyć naszą produktywność i stworzyć przestrzeń na kreatywność, powinniśmy zrezygnować z wykonywania zadań, które nie wymagają naszej bezpośredniej ingerencji.

Warto zweryfikować, czy w jakimś zakresie, jesteśmy w stanie wesprzeć nasze działania. Korzystanie z usługi pracy tymczasowej, w ramach której otrzymujemy wsparcie nie tylko w zakresie rekrutacji ale i również administracji kadrowo – płacowej, pozwala na skupienie się na tym, co naprawdę napędza nasz biznes. Kiedy całe przedsiębiorstwo odciąży się od rutynowych, czasochłonnych obowiązków, każdy z jego członków może działać na pełnych obrotach. A to prowadzi do lepszej efektywności i większej swobody w podejmowaniu strategicznych decyzji. To trochę jak z usuwaniem zbędnych ciężarów – kiedy je zdejmiemy, nasze możliwości wzrastają. Tak samo działa to na poziomie całej firmy. Gdy z jej „barków” zdejmiemy mozolne procesy selekcji kandydatów, organizacja może skupić się na tym, co naprawdę napędza biznes – innowacjach produktowych, skalowaniu działań czy wejściu na nowe rynki.

Uwolnienie tej strategicznej przestrzeni ma również wymiar czysto materialny – zamiast inwestować w kolejne narzędzia do rekrutacji, zasoby przenosimy tam, gdzie pozwolą one biznesowi wzrastać. A kwestie kadrowe zostawiamy specjalistom.

Know-how, które napędza biznes – dlaczego wsparcie agencji to więcej niż rekrutacja?

Wsparcie procesów HR, przy użyciu zewnętrznych partnerów, nie jest już wyłącznie kwestią operacyjnej wygody – stał się strategicznym narzędziem budowania zwinnych, odpornych na zmiany organizacji. Jednak kluczowa wartość agencji rekrutacyjnych tkwi nie tylko w dostępie do kandydatów, ale w ich know-how. To one śledzą zmiany w przepisach dotyczących zatrudnienia cudzoziemców i inwestują w narzędzia usprawniające integrację pracowników z zagranicy. Jednocześnie trzymają rękę na pulsie rynkowych trendów – od narzędzi AI w selekcji kandydatów po modele elastycznego zatrudnienia. Dzięki temu ich klienci nie muszą uczyć się tych mechanizmów od podstaw – mogą skupić się na rozwoju, mając pewność, że fundamenty ich strategii HR są stabilne i zgodne z najlepszymi praktykami rynkowymi.


InterKadra Sp. z o.o. , ul. Wadowicka 6, 30-415 Kraków, NIP: 6762336026

imgNa górę strony