W pierwszych miesiącach roku 2025 obserwujemy utrzymujący się trend – przedsiębiorcy przyznają, że nadal zmagają się z niedoborem pracowników o odpowiednich kompetencjach. Według danych Światowego Forum Ekonomicznego zebranych w Future of Jobs Report 2025 54 proc. europejskich pracodawców przewiduje, że w latach 2025–2030 braki kadrowe i kompetencyjne wciąż będą stanowić przeszkodę w rozwoju organizacji oraz transformacji rynku pracy, by odpowiadał na zmiany związane z cyfryzacją, coraz wyższymi kosztami życia i kryzysem klimatycznym. Dziś to właśnie wzrost biznesów sprawia, że potrzeby pracodawców względem liczby i umiejętności pracowników rosną. Jak czytamy w raporcie Rynek pracy, edukacja, kompetencje, w IV kwartale 2024 r. aż 86 proc. pracodawców planowało rekrutacje na 2025 rok, z czego niemal połowa (49 proc.) jako główny powód powiększania zespołów wskazała właśnie rozwój biznesu[1]. Przedsiębiorstwa rosną, a wraz ze wzrostem przybywa wyzwań kadrowych.
Według raportu Polskiego Forum HR Rynek usług HR 3Q2024 w trzecim kwartale 2024 roku pracodawcy w Polsce zatrudniali 260 tys. pracowników tymczasowych, a osoby na tego rodzaju terminowych umowach stanowiły 62 proc. sektora produkcji oraz 37 proc. sektora usług. W okresowym zatrudnieniu pracodawcy upatrują między innymi odpowiedzi na wyzwania związane z obsadzaniem ról – pracowników tymczasowych zamierza rekrutować w pierwszym kwartale 2025 roku 63 proc. firm. W porównaniu z rokiem ubiegłym oznacza to wzrost popularności tego rodzaju zatrudnienia aż o 12 punktów procentowych[2].
A co na to pracownicy? Jak informuje raport Barometr elastyczności rynku pracy 2024, 50 proc. pracodawców uelastycznia formy współpracy ze względu na oczekiwania współpracujących z nimi specjalistów. Wniosek jest prosty – dziś jako pracownicy i kandydaci bez oporów deklarujemy, że elastyczność w pracy jest nam po prostu potrzebna. Tak jak źródła dodatkowego zarobku, bo potrzeby finansowe nadal na liście priorytetów zawodowych utrzymują się wysoko. Równie wysoko, jak koszty życia, którym dziś sprostać muszą pracownicze portfele. Prace dorywcze i tymczasowe stanowią skuteczny i cieszący się rosnącą popularnością sposób na podreperowanie domowego budżetu.
Firmy coraz chętniej korzystają z elastycznych modeli zatrudnienia – to rozwiązanie pozwala im sprawniej reagować na sezonowe wzrosty zapotrzebowania oraz rosnący skill gap, a także utrzymywać tak ważną w biznesie konkurencyjność i wysoką jakość usług. Handel, logistyka, produkcja, HoReCa – w tych branżach okresowe zwiększanie zespołów to standard, a pracownicy tymczasowi oraz kontraktorzy B2B pozwalają firmom działać szybko i skutecznie.
Elastyczne formy zatrudnienia to dla firm sposób na utrzymanie pełnej kontroli nad budżetem i alokację zasobów tam, gdzie naprawdę są potrzebne na określonych etapach procesów operacyjnych. Stałe etaty wiążą się z długoterminowymi kosztami. Ta stabilność pod wieloma względami jest oczywiście korzystna zarówno dla pracodawców, jak i pracowników, ogranicza jednak poniekąd swobodę działania przez wzrost kosztów stałych.
Wyobraźmy sobie firmę zajmującą się sprzedażą elektroniki online. Przed świętami zapotrzebowanie na obsługę klienta rośnie. Jednak w tym samym czasie produkcja i design nie wymagają już tak dużego zaangażowania, bo wiele projektów zostało zamkniętych w poprzednich miesiącach. I tutaj z pomocą przychodzi praca tymczasowa. Dzięki elastycznemu zatrudnieniu firma może szybko zwiększyć liczbę pracowników w dziale obsługi klienta na okres przedświąteczny, a po świętach, kiedy zapotrzebowanie na obsługę spada – zmienić proporcje zespołów i w pierwszym kwartale roku skupić się na designie produktowym, zatrudniając specjalistów do pracy nad konkretnymi produktami na kontrakty B2B.
Efekt? Oszczędność i elastyczność budżetu. A także – co równie cenne – wzrost firmy dzięki świeżemu spojrzeniu specjalistów z zewnątrz, a co za tym idzie większe szanse na innowacje.
Jak już wspomnieliśmy, dla kandydatów i osób zatrudnionych liczy się dziś przede wszystkim równowaga i elastyczność. W tym kontekście wybrzmiewa potrzeba autonomii i możliwości budowania indywidualnej ścieżki kariery. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się wszelkie formy reskillingu oraz poszukiwanie rozwiązań zawodowych, które odpowiadają na bieżące potrzeby i długofalowe cele. Elastyczność pracy tymczasowej daje przestrzeń na łączenie różnych ról, projektów, a nawet branż, co sprzyja rozwojowi zawodowemu i umożliwia „sprawdzenie się” przed podjęciem decyzji o całkowitej zmianie ścieżki kariery. To także doskonała okazja, by zbudować portfolio doświadczeń, które może otworzyć drzwi do kolejnych, pełnoetatowych, propozycji zawodowych.
Niemniej ważny jest aspekt finansowy – elastyczne formy zatrudnienia to dodatkowe możliwości zarobku, a niekiedy dobra alternatywa, gdy nie możemy podjąć pracy na stałe.
InterKadra by Synergie oferuje kompleksowe wsparcie w rekrutacji i zatrudnianiu pracowników, zarówno na umowy o pracę, jak i umowy cywilnoprawne. Minimalizujesz koszty, redukujesz ryzyko rotacji i elastycznie dopasowujesz zasoby kadrowe do bieżących wyzwań.
[1] Rynek pracy, edukacja, kompetencje, [dostęp: 26 lutego 2025].
[2] Informacja prasowa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Niedobór talentów i nowe modele pracy – obraz rynku w 2025 r., 25 lutego 2025, Warszawa.