Staż 14.02.2020 Zamknij okno

Jak często widzicie oferty staży? Jeśli akurat szukacie pracy to prawdopodobnie natknęliście się już nie raz na ofertę stażu. Dlaczego warto ją rozważyć? Korzyści może być naprawdę dużo. Oczywiście to od Was zależy, jak potraktujecie staż. Tak naprawdę kluczową kwestią jest już wybór odpowiedniego programu stażowego. W szerokiej ofercie staży warto dopasować konkretną, odpowiadającą Waszym oczekiwaniom. I nie dotyczy to tylko kwestii finansowych. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę.

Staż zawodowy jest świetną okazją do tego, aby sprawdzić swoją wiedzę w praktyce, rozwinąć owe praktyczne umiejętności. Przede wszystkim jednak staż daje możliwości do zapoznania się z tym, jak funkcjonuje biznes i jak my możemy się realizować na rynku pracy. Jest to moment na weryfikację naszych wyobrażeń o swojej roli na rynku pracy. Kiedy przystępujecie do wyboru stażu, zastanówcie się na czym konkretnie Wam zależy. Czemu ma służyć podjęty staż, jakie umiejętności ma wykształcić?

Oczywistym jest, że w wyborze stażu kierujemy się różnymi czynnikami. Najczęściej jest to zdobyte wykształcenie. Ale również: zainteresowania i pasje, czy też trendy na rynku pracy. Staże i praktyki zawodowe dają możliwość sprawdzenia, czy faktycznie pasujemy do wybranego zawodu. Ale nie tylko! Są też doskonałą okazją do tego, żeby spróbować swoich sił w czymś zupełnie nowym, niezależnym od zdobytego wykształcenia. Pomagają zweryfikować posiadane wyobrażenia o branży. Najistotniejsze jest to, aby wybrany staż był przemyślany i zgodny z naszymi potrzebami. Jak zdefiniować te potrzeby? Najlepiej zrobić to odpowiadając sobie na następujące pytania:

Jakie są nasze plany zawodowe? Jak analizowany staż pomoże w realizacji tych planów? Czy firma, do której chcesz aplikować na staż jest pracodawcą, który Was interesuje? Czy większe znaczenie ma wynagrodzenie za staż, czy oferowane w jego ramach stanowisko i zakres obowiązków? Czy pracodawca daje szansę na stałą pracę po zakończeniu stażu?

Nie zapominajcie o tym, aby dowiedzieć się czegoś więcej o pracodawcach oferujących staże. O ich działalności, perspektywach rozwoju, ale też o kulturze organizacyjnej. W tej kwestii pomocne będą firmowe blogi, strony internetowe (zakładka „Kariera”), publikacje branżowe, strony firmowe na Linkedin, GoldenLine i Facebooku. Wymienione to podstawowe miejsca, w których możemy bliżej poznać poszczególne firmy. Warto też wziąć pod uwagę bezpośrednie spotkania z potencjalnym pracodawcą – podczas targów pracy, dni otwartych czy innych wydarzeń branżowych.

Na co zwrócić uwagę szukając oferty stażu?

Na pewno istotne są wymagania stawiane kandydatom przez pracodawcę – czego firma oczekuje od potencjalnych stażystów, czy posiadamy kluczowe dla firmy kompetencje? Nie mniej ważne jest sprawdzenie jak będzie wyglądać proces rekrutacji. Kolejnym aspektem jest kultura organizacyjna w firmie – jaki styl zarządzania i komunikacji w niej obowiązuje. Czy firma reprezentuje bliskie nam wartości, czy bardziej zależy nam na pracy indywidualnej czy zespołowej.

Bardzo istotne są szczegóły programu stażowego - jego cel i główne założenia. Co go wyróżnia na tyle innych programów, czym zdobywa przewagę nad konkurencją? Zanim podejmiecie decyzję powinniście poznać odpowiedzi na pytania: jaki będzie zakres obowiązków? do jakich konkretnie zadań stażysta będzie angażowany? z jakich narzędzi będzie mógł korzystać? czy będzie miał przydzielonego opiekuna stażu? czy staż będzie odpłatny?

Staż jest bardzo istotnym doświadczeniem osób, które są na początku swojej drogi zawodowej. Może być dla cenną informacją zwrotną na temat tego, co rzeczywiście chcemy robić w życiu, w czym jesteśmy dobrzy i nad czym powinniśmy jeszcze popracować. Warto szukać okazji, dzięki którym dowiemy się czegoś więcej o sobie i z większą łatwością będziemy stawiać kolejne kroki na rynku pracy.

InterKadra Sp. z o.o. , ul. Wielicka 50, 30-552 Kraków, NIP: 6762336026
imgNa górę strony