CV_Inter Kadra 30.11.2019 Zamknij okno

Niektórym z Was może się wydawać, że ten temat został już wyczerpany i jest tak często powtarzany, że nie sposób źle napisać swoje CV. Szczególnie w czasach dostępu do Internetu, a co za tym idzie - do wielu informacji na ten temat. Ilość źródeł tych informacji też jest ogromna. Niemniej jednak, ilość błędów w CV z jaką mamy styczność każdego dnia naszej pracy ciągle jest olbrzymia. Dlatego też postanowiliśmy poruszyć ten temat kolejny raz. Sprawdź zatem czy Twoje CV pozbawione jest błędów.

Chronologia - to chyba najczęściej popełniany błąd

Pamiętaj: doświadczenie zawodowe prezentujemy zawsze począwszy od ostatniego. Pracodawcę szczególnie interesuje to, czego nauczyłeś się teraz, a nie 10, czy 15 lat temu. Jeśli opis najświeższych informacji o sobie umieścisz na końcu CV, zmniejszysz w ten sposób szansę na ich przeczytanie i pokażesz, że nie wiesz, jak stworzyć swoje CV. Właściwa chronologia to ta odwrócona.

Wypisywanie wszystkich ukończonych szkół

Jeśli posiadamy wykształcenie zawodowe – wpisujemy je do CV wraz z ukończoną specjalizacją i nazwą szkoły. Nie podajemy wtedy, że ukończyliśmy szkołę podstawową, kiedy i gdzie. Nie ma to znaczenia dla pracodawcy, gdzie kończyliśmy szkołę podstawową, czy gimnazjum. Znaczenie ma tylko to wykształcenie zawodowe, które może być przydatne w pracy, o którą się ubiegamy.

Podobnie z kolejnymi, wyższymi poziomami wykształcenia – średnie, licencjackie.

Wyjątkiem będą osoby z wykształceniem wyższym II oraz III stopnia. Wtedy wskazanie uczelni i kierunku studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich czy podyplomowych – może mieć znaczenie.

Brak opisu zakresu obowiązków

W CV kandydatów obserwujemy dużą ilość niepotrzebnych informacji, a brak tych, których szukamy. Pamiętaj - dla przyszłego pracodawcy fakt, że firma, w której pracowałeś to sp. kom., sp. j., S.A. czy sp. z o.o. ma naprawdę marginalne znaczenie. Większe znaczenie ma to z jakimi obowiązkami miałeś do czynienia na stanowiskach pracy, które powierzali Ci Twoi byli pracodawcy.

Nie wystarczy wpisać w CV: „Przedsiębiorstwo Handlowe ABC Sp. kom.sp. j. (nazwa przykładowa) – pracownik biurowy”. Taki wpis nie przedstawia żadnej wartości dla Twojego potencjalnego pracodawcy. Jego będzie interesować, co należało do Twoich obowiązków na tym stanowisku, jakie umiejętności wykorzystywałeś w tej pracy, jakie sukcesy osiągnąłeś. Jeśli pracując na danym stanowisku udało Ci się np. wdrożyć nowe formy raportowania, które pozwoliły firmie na oszczędności– napisz o tym koniecznie.

Jeśli zastanawiasz się, czy to ma znaczenie dla firmy o innej strukturze, czy w pracy na innym stanowisku, to odpowiadamy: oczywiście, że ma! Świadczy bowiem o tym, że potrafisz samodzielnie myśleć i działać proaktywnie. Jesteś więc cennym nabytkiem dla nowego pracodawcy.

Masz kilkanaście sekund na zareklamowanie swojej osoby. Nie zmarnuj tego czasu!

Podsumowanie zawodowe to Twoja kilkusekundowa reklama. To miejsce, które powinno znaleźć się na górze Twojego CV, koło zdjęcia (jeśli je zamieścisz, bo pamiętaj, że nie masz takiego obowiązku) i być tym, co przykuje uwagę pracodawcy. Co powinno zawierać? To miejsce, które ma zdefiniować Twój zawodowy charakter, np.:

„Jestem handlowcem z ponad 5 letnim i popartym sukcesami doświadczeniem. W ciągu 6 miesięcy pracy na stanowisku handlowca w firmie X (tu nazwa firmy) pozyskałem ponad 200 nowych klientów”.

Warto też dodać tekst dotyczący Twoich aspiracji zawodowych, np.: „Swoją ścieżkę rozwoju zawodowego widzę w zarządzaniu zespołem sprzedaży w branży farmaceutycznej”.

Nie lekceważ mocy tzw. pierwszego wrażenia, czyli: starannie dobierz zdjęcie!

Zdjęcie jest Twoją wizytówką. Jeśli nie starasz się o posadę ratownika na nadmorskiej plaży, zdjęcie z plaży nie będzie dobrym wyborem. Podobnie błędem jest wstawianie zdjęcia swojej głowy wyciętej z fotografii rodzinnej. Jeśli takie właśnie zdjęcie zamieściłeś w swoim CV pracodawca pomyśli, że nie traktujesz poważnie swojego CV. Podobnie pomocne NIE będą: zdjęcia z plaży, klifu, ślubu, wesela, imprezy imieninowej. Zdjęcie w CV powinno mieć charakter oficjalny, biznesowy. Tylko w przypadku aplikowania na stanowiska artystyczne czy związane z pracą animatora zajęć można pozwolić sobie na mniej formalną fotografię. Warto aktualizować swoje zdjęcie w CV. Jeśli na zdjęciu w CV jest długowłosy, młody brunet z kitką lub blondynka z pięknymi długimi lokami …to takiej osoby oczekuje rekruter na rozmowie. Dysonans poznawczy z jakim się spotka widząc osobę niepodobną do tej na zdjęciu w CV, może mieć negatywny wpływ na to, jaką ocenę ogólną wystawi Ci rekruter. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdego stać na profesjonalnego fotografa. Uważamy jednak, że jest to inwestycja, którą warto poczynić. Jeśli jednak nie możesz sobie na to pozwolić, ubierz się odpowiednio schludnie, elegancko i poproś kogoś z rodziny o zrobienie Ci serii zdjęć na gładkim, jasnym tle – najlepiej na białej ścianie. Wierzymy, że któreś z tak wykonanych zdjęć będzie lepsze niż to z ogniska nad jeziorem.

Nadużywanie określeń dotyczących Twoich cech

Oto lista najbardziej nadużywanych określeń: mający rozległe doświadczenie, innowacyjny, zmotywowany, zorientowany na wynik, dynamiczny, mogący się pochwalić osiągnięciami, potrafiący współpracować w grupie, przedsiębiorczy. Określenia te w CV wcale nie sprawiają, że jesteśmy wymarzonym kandydatem. Są to jedynie standardowe, wyświechtane wręcz formułki, które tak naprawdę nudzą czytelnika i nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Kłamstwo

Nie warto kłamać w CV. W żadnej sprawie! Pamiętaj pracodawca w każdej chwili może sprawdzić prawdziwość informacji zawartych w Twoim CV. Może sprawdzić Twoje referencje, kwalifikacje. Najczęściej spotykamy się z kłamstwem dotyczącym konkretnych umiejętności. Na pierwszym miejscu są na pewno te dotyczące poziomu znajomości języka obcego. Na kolejnym - dotyczące znajomości oprogramowania. Nigdy tego nie rób! Znajomość języka obcego rekruter sprawdzi podczas spotkania, na przykład nagle zadając Ci pytanie w języku, który podobno znasz w stopniu komunikatywnym. Pamiętaj - komunikatywna znajomość języka obcego pozwala na swobodną rozmowę na różne życiowe tematy, np. te dotyczące pogody, korzystania ze środków komunikacji miejskiej, podróży, spędzania czasu wolnego czy ostatnio przeczytanej książki. Jeśli nie posiadasz takiej swobody porozumiewania się w języku obcym nie pisz tego w CV. Zaznacz wtedy, że jest to podstawowa znajomość języka. Jeśli pracodawcy zależy na biegłej obsłudze Excela to na pewno nie chodzi mu o podstawowe tabelki w tym programie, lecz np. o tabele przestawne czy sprawne używanie funkcji „jeżeli”. Jeśli piszesz, że interesuje Cię „literatura” – licz się z tym, że rekruter zapyta o tytuł ostatnio przeczytanej książki i czas, kiedy to było. Podobnie z podróżami i sportem.

Brak zgody rekrutacyjnej!

Niektóre firmy publikując ofertę pracy podają w ogłoszeniu oczekiwaną treść zgody rekrutacyjnej, którą trzeba zamieścić w CV. Ale nawet jeśli tej informacji nie ma – zgoda w CV musi być! Bez tego CV staje się zupełnie bezużyteczne, gdyż w świetle obowiązującego w Polsce prawa nie można podjąć rozmów dotyczących pracy bez owej zgody wyrażonej na piśmie. Po wejściu w życiu RODO zgoda ta ma nowe brzmienie:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Na koniec zostawiamy błąd, który razi nas bardzo. To: niechlujstwo, błędy ortograficzne, stylistyczne, interpunkcyjne.

To wszechobecny grzech popełniany przez poszukujących pracy. Nawet jeśli na co dzień ortografia to Twoja pięta achillesowa – w CV nie możesz tego pokazać. Dysortografia również nie zwalnia Cię z napisania starannego CV. To jak wygląda Twoje CV jest Twoją wizytówką, okazaniem szacunku dla osoby je czytającej. Oczywiście, możesz powiedzieć, że na stanowisku magazyniera nie ma znaczenia, czy posługujesz się piękną polszczyzną, czy nie. Otóż ma – starannie przygotowane CV oznacza starannego pracownika. Niechlujstwo i niedbalstwo w CV może mieć odzwierciedlenie w wykonywaniu obowiązków.

Podpowiadamy też, że najlepiej swoje CV po zredagowaniu zapisać do pliku PDF. Każdy edytor tekstów umożliwia taką opcję. Dzięki temu nie dojdzie do rozsypania się treści w CV na wskutek korzystania z różnych wersji oprogramowania.

Prosimy – sprawdź teraz swoje CV i jeśli popełniłeś któryś z opisanych przez nas błędów – popraw go niezwłocznie. Dzięki temu Twoje szanse na pracę, która spełni Twoje oczekiwania znacznie wzrosną. Jeśli nadal nie wiesz, jak poprawnie napisać CV, jakiego szablonu użyć – skorzystaj z tych, które możesz znaleźć w sieci. Najbardziej popularny portal Pracuj.pl ma w tej w kwestii wiele do zaoferowania.

InterKadra Sp. z o.o. , ul. Wielicka 50, 30-552 Kraków, NIP: 6762336026
imgNa górę strony