Pracownik-produkcji-2 02.03.2020 Zamknij okno

Każde zajęcie ma swoje plusy i minusy. Dla jednych minusem może być praca fizyczna, za którą uznawana jest praca na produkcji. Dla drugich wręcz przeciwnie – nie wyobrażają sobie siedzenia za biurkiem. Stanowisko to nie jest zatem dla każdego. Może być świetnym rozwiązaniem dla osób mających zdolności manualne i lubiących aktywność fizyczną. Sprawdzi się, jeśli szukamy stabilnego zatrudnienia z możliwością awansu. Jest też dobrą opcją dla osób dopiero wchodzących na rynek pracy, poszukujących tymczasowego zajęcia.

Na czym polega praca na produkcji?

Praca na produkcji w dużej mierze zależy od branży, w której działa przedsiębiorstwo. Najczęściej jednak osoba obsługująca linię produkcyjną zajmuje się układaniem towarów na taśmie produkcyjnej, ich etykietowaniem, pakowaniem oraz przygotowaniem do wysyłki. Jest rozliczana ze względu na ilość oraz jakość wykonania zadań. Zatrudnienie się na produkcji zazwyczaj wymaga elastyczności - w przypadku zwiększonej liczby zamówień do fabryki może wiązać się z godzinami nadliczbowymi, a co za tym idzie dodatkowym atrakcyjnym wynagrodzeniem.

Wykwalifikowani pracownicy, czyli ci, którzy posiadają doświadczenie, ukończone kursy obsługi maszyn, mają nieco szerszy zakres obowiązków. Operator maszyn musi czuwać nad stanem technicznym urządzeń produkcyjnych, raportować awarie, kontrolować jakość wytwarzanych towarów. Do jego obowiązków należy również wypełnianie dokumentacji produkcyjnej.

Dla kogo?

Praca na produkcji to w zasadzie zajęcie, w którym liczą się głównie umiejętności, a nie specjalne kwalifikacje czy wykształcenie. Potrzebne są zdolności manualne, szybkość, sprawność i dobra organizacja pracy. Plany produkcyjne niekiedy wymagają działania pod presją czasu. Warto jednak zaznaczyć, że osoby z wykształceniem zawodowym i technicznym mają szansę na rozwój i ciekawą ścieżkę awansu.

Praca tymczasowa czy stała?

Praca ta cieszy się dużym zainteresowaniem studentów szukających tymczasowego zajęcia na wakacje. Dla uczniów szkół zawodowych i techników jest natomiast szansą na realizację praktyk, za które otrzymają wynagrodzenie.

Pracy na produkcji nie należy jedynie rozpatrywać jako zajęcia tymczasowego. Osoby początkowo zatrudnione przez agencję pracy tymczasowej często mają szansę na stałe zatrudnienie bezpośrednio u pracodawcy. Firmom zależy na stałych pracownikach, którzy znając proces powstawania towaru, sprawniej realizują plany. Wiele przedsiębiorstw wysyła pracowników na kursy obsługi maszyn, zwłaszcza gdy modernizuje linię produkcyjną. Zdobyte doświadczenie pozwala awansować w obrębie jednej firmy, a także łatwiej zmienić miejsce pracy lub wybrać podobne zajęcie za granicą.

W jakich branżach jest najwięcej ofert?

Najbogatszą ofertę dla pracowników produkcji ma branża samochodowa, chemiczna, spożywcza i budowlana. W różnych okresach roku zwiększa się zapotrzebowanie na pracowników w konkretnych sektorach. Produkcja spożywcza w zakresie wyrobów cukierniczych potrzebuje większego zatrudnienia przed świętami, farmaceutyczna w sezonie jesienno-zimowym, a produkcja tworzyw sztucznych w pierwszej połowie roku.

InterKadra Sp. z o.o. , ul. Wielicka 50, 30-552 Kraków, NIP: 6762336026
imgNa górę strony