IK_opiekunka-Pani-1 30.10.2019 Zamknij okno

Społeczeństwa europejskie się starzeją, w związku z tym zawód opiekuna osób starszych staje się coraz bardziej popularny. Seniorzy najczęściej potrzebują pomocy w zmaganiu się z trudnościami charakterystycznymi dla swojego wieku i stanu fizycznego. Często rodzina decyduje się na wynajęcie opiekunki dla swoich rodziców lub dziadków, którzy po prostu potrzebują towarzystwa. W Europie Zachodniej powierzanie opieki nad starszymi rodzicami czy dziadkami jest normalną koleją rzeczy i dowodem dbałości o nich. To, co dla wielu Polaków wydaje się być egoistycznym podejściem do rodziców i dziadków, dla społeczeństw zachodnich jest po prostu właściwą formą zabezpieczenia seniorom godnej opieki i towarzystwa. W efekcie wiele Polek i Polaków jest zainteresowanych pracą w charakterze opiekuna osób starszych. Kuszące są relatywnie wysokie zarobki. Niestety rynek usług opiekuńczych jest dosyć rozproszony a osoby zainteresowane tą pracą powinny przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby pracować legalnie, z agencją, która zapewni im polską umowę, wysokie składki ZUS i odpowiednią ochronę. Dzisiaj postanowiliśmy obalić kilka mitów i potwierdzić niektóre fakty.

FAKT: Można dużo zarobić!

Miesięczne wynagrodzenie wynosi nawet 1500 – 1600 euro netto miesięcznie. Interkadra takie stawki oferuje osobom z doświadczeniem w opiece oraz bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że opiekunka nie płaci za zamieszkanie czy wyżywienie, to są to naprawdę dobre pieniądze. Do tego dochodzą bonusy, premie. W InterKadra opiekunki mogą też liczyć na wysokie składki ZUS i dodatkowe ubezpieczenie.

MIT: Ta praca jest dla każdego!

To na pewno nie jest praca dla każdego. Ale jeśli osoba zainteresowana taką pracą umie czerpać satysfakcję z pomagania innym – na pewno się w niej sprawdzi. Należy wyróżniać się empatią, wyrozumiałością odpowiedzialnością, cierpliwością i komunikatywnością. Zwracamy uwagę na fakt, że seniorzy potrzebujący opieki to bardzo często ludzie z demencją, niesprawne, często niezdające sobie sprawy z własnej uciążliwości. Opiekun nie może okazywać zniecierpliwienia.

FAKT: Nie trzeba być pielęgniarką, żeby pracować w tym zawodzie!

Aby pracować w opiece nad osobami starszymi nie trzeba być pielęgniarką. Oczywiście, takie doświadczenie jest bardzo pomocne i może mieć nawet wpływ na wysokość wynagrodzenia, ale nie jest wymagane. Wymagane jest natomiast doświadczenie w opiece nad osobą starszą lub obłożnie chorą.

MIT: To praca, którą się wykonuje 24h/dobę przez 7 dni w tygodniu!

To największy mit z jakim możemy się spotkać czytając na ten temat w Internecie. Takie opinie są zwykle generowane przez osoby, które nigdy same w opiece nie pracowały, ale znają kogoś, kto pracował lub kogoś, kto zna kogoś, kto pracował. I tak się tworzą spiskowe teorie dziejów. Gdyby tak było, że opiekun pracuje non stop, 24 h/dobę, przez 7 dni w tygodniu, prawdopodobnie wymagała by zastępstwa po tygodniu pracy … z uwagi na swój zgon. W każdym domu podopiecznego ustala się zasady, według których opiekunka/opiekun mają przewidziane godziny wolne od pracy. Nie jest tak, że nawet przy wymagających podopiecznych trzeba siedzieć dosłownie całą noc. Jeśli więc ktoś Wam mówi, że musicie być dosłownie non stop, przez całą dobę, na nogach w tej pracy – nie wierzcie tej osobie.

MIT: Znajomość języka niemieckiego nie jest konieczna wystarczy translator w telefonie!

Praktycznie nie posiadamy ofert dla osób bez choćby podstawowej znajomości niemieckiego. Rodziny podopiecznych, z którymi współpracujemy nie chcą zatrudniać do opieki nad swoimi bliskimi osób, które nie będą w stanie ich zrozumieć. Naszym zdaniem nie jest to bezpieczne dla podopiecznego. Może nie wystarczyć, kiedy ten będzie mówił co mu dolega, na pewno nie wystarczy w kontakcie z lekarzem przez telefon, jeśli podopieczny zasłabnie, straci przytomność itd. Poza tym, ci seniorzy to często osoby dość sprawne fizycznie, ale potrzebujące wsparcia w codziennym życiu, przypominania o konieczności brania leków. Są spragnione towarzystwa, rozmów, lubią spacery, wspólne oglądanie telewizji itd. Czy Wy powierzylibyście opiekę nad swoimi rodzicami osobie nie mówiącej po polsku i nierozumiejącej języka polskiego?

MIT: Lepiej pracować na czarno!

NIE! Tylko bezpieczna, legalna praca ma sens. Praca na czarno to groźba deportacji, brak pomocy lekarskiej w razie potrzeby, brak pewności co do wypłaty wynagrodzenia i groźba niewolniczej pracy. Osoby pracujące na czarno nie mogą liczyć na niczyją pomoc, są zdane tylko na siebie. Nie są bezpieczne. Tylko wybór sprawdzonego i działającego legalnie pośrednika daje pewność i terminowość otrzymywania wynagrodzenia. Przy wyborze konkretnej agencji należy zwracać również uwagę na oferowane ubezpieczenie zdrowotne oraz wysokość odprowadzanych obowiązkowych składek do ZUS. Ciągle zdarza się, że osoby skuszone wysokimi zarobkami, oferowanymi przez prywatnych pośredników, zostają oszukane. Jakie oszustwa najczęściej mają miejsce w przypadku niesprawdzonych pośredników? Opiekunki trafiają do innego podopiecznego niż ten, o którym im mówiono przed wyjazdem, lub jego stan okazuje się dużo gorszy. Kolejna nieuczciwość polega na dziwnych potrąceniach wynagrodzenia.

MIT: Opinie w Internecie są zawsze prawdziwe

W Internecie pojawia się dużo negatywnych opinii o agencjach zatrudniających osoby do pracy w opiece w Niemczech. Zdecydowana większość tych opinii nie jest pisana przez osoby, które pracują w tym zawodzie legalnie. Czasem są to ludzie korzystający z usług prywatnych pośredników bądź tacy, którzy mimo braku odpowiednich predyspozycji i cech charakteru, dla ratowania swojej sytuacji finansowej, zdecydowali się na jednorazowy wyjazd do pracy w opiece. Na pewno warto zasięgać opinii u źródła – porozmawiać osobiście z kimś, kogo znamy, komu choć trochę ufamy, a kto wyjeżdża do pracy w opiece ze sprawdzoną agencją. Taka opinia będzie bardzo cenna i należy ją brać pod uwagę przy wyborze agencji.

Czy warto? Warto!

Choć zawód opiekuna osoby starszej nie należy do najłatwiejszych, jest to praca niezwykle potrzebna i dająca ogromną satysfakcję płynącą z pomocy drugiemu człowiekowi. Osoby, która mają cechy niezbędne do jej wykonywania mogą przez wiele lat cieszyć się nie tylko stanem swoich finansów, ale też wdzięcznością podopiecznych i ich rodzin. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, chcesz rozwiać wątpliwości – zgłoś się do nas! Więcej informacji znajdziesz na www.opiekunki.interkadra.pl

InterKadra Sp. z o.o. , ul. Wielicka 50, 30-552 Kraków, NIP: 6762336026
imgNa górę strony