Pozegnanie 05.07.2019 Zamknij okno

Nasi rodzice i dziadkowie otrzymując dobrą posadę mieli nadzieję wytrwać w tejże pracy do emerytury. Albo przynajmniej kilka lat. Młodsze pokolenia nadziwić się nie mogą słysząc, że można było przepracować w jednej firmie 10,15 lat i być zadowolonym. Te czasy to już przeszłość. Dzisiaj rynek pracy charakteryzuje się dużą dynamiką. Zmiana pracy co 2 lata nikogo już nie dziwi i wydaje się być naturalną koleją rzeczy. Ale czy równie naturalnym i oczywistym jest konieczność kulturalnego i eleganckiego pożegnania z dotychczasowym pracodawcą? Zapewniamy, że warto tak właśnie odchodzić z pracy.

Odejście z pracy najczęściej poprzedza okres wypowiedzenia. To czas, w którym powinniśmy zadbać o pozostawienie po sobie dobrego wrażenia. Jak?

Poinformuj przełożonego o odejściu z wyprzedzeniem

Jeśli już uzyskałeś pewność co do zatrudnienia w nowym miejscu - poinformuj o tym swojego przełożonego. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. Dzięki temu dasz swojemu dotychczasowemu pracodawcy szansę na znalezienie nowego pracownika na dane stanowisko lub choćby na ustalenie zastępstwa.

Formalności

Sprawdź w dziele kadr jakich formalności musisz dopełnić i zadbaj o to, aby to zrobić w odpowiednim czasie. To może być tylko wykorzystanie przysługującego urlopu, ale też np.: zdanie sprzętu firmowego, uzupełnienie raportu. Zadbaj o to, aby wypełnić wszystkie te obowiązki.

Uporządkuj stanowisko pracy

Zadbaj też o to, aby na pozostawić ład i porządek na stanowisku pracy. Sprawdź czy nie pozostawiłeś na firmowym komputerze czy telefonie prywatnych informacji. Spisz wszystkie potrzebne hasła i kody dotyczące służbowego sprzętu i przekaż je swojemu przełożonemu. Nie pozostawiaj bałaganu w dokumentach.

Zrób listę

Taka lista to skarb. Dzięki niej osoba, która przejmie Twoje obowiązki będzie znała status prowadzonych przez Ciebie projektów, spraw. Pomyśl o tym z jej perspektywy. Ty też przecież możesz wkrótce być na miejscu osoby przejmującej po kimś obowiązki.

Pożegnaj się z klientami

Takie pożegnanie zawsze jest w dobrym tonie. Nie powinno ono być wylewne. Poinformuj o tym, że odchodzisz i od kiedy. Nie podawaj powodów. Podziękuj za współpracę i pozostaw kontakt do osoby, która przejmie Twoje obowiązki.

Pożegnaj się ze współpracownikami

To ta część rozstania, która może być załatwiona w różny sposób. Oczywiście, możesz po prostu oficjalnie poinformować o zmianach w Twoim życiu zawodowym i podziękować za współpracę – mailem, osobiście. Możesz też z tej okazji zaprosić wybrane osoby na kawę lub inny napój. Obie te formy są jak najbardziej właściwe.

Pokaż klasę

Pamiętaj- wylewanie żali, plotkowanie, obmawianie współpracowników czy szefa nie jest eleganckim zachowaniem. Pokażesz klasę, jeśli zachowasz się taktownie, grzecznie i zaniechasz wygłaszania negatywnych opinii.

Dlaczego warto?

Pamiętaj, dynamiczna zmiana na rynku pracy nie powoduje, że jest on wielką, niezbadaną otchłanią. Nasze losy krzyżują się ze sobą w różny sposób. Nie zawsze możliwy do przewidzenia tu i teraz. Pamiętaj – nie wiesz co przyniesie los i z kim będziesz pracować za rok, dwa, pięć. Dobra opinia wśród pracodawców, ale też współpracowników to bardzo ważny element Twojego wizerunku. Zadbaj o nią odchodząc z pracy.

InterKadra Sp. z o.o. , ul. Wielicka 50, 30-552 Kraków, NIP: 6762336026
imgNa górę strony