Co kryje się pod pojęciem: praca tymczasowa?
Zacznijmy od tego, że praca tymczasowa to taka forma zatrudnienia, która ma charakter okresowy i w której nawiązaniu uczestniczą trzy podmioty: pracownik oraz jego dwóch pracodawców. Pierwszym z nich jest agencja pracy tymczasowej, z którą pracownik podpisuje umowę i to ona kieruje dalej pracownika do określonego pracodawcy. Drugim niejako pracodawcą jest ów konkretny przedsiębiorca, pracodawca, u którego pracownik będzie świadczyć pracę. W sensie prawnym pracownik podlega agencji pracy tymczasowej, niemniej jednak wykonuje obowiązki zlecone przez konkretnego pracodawcę w takim zakresie, w jakim zostały one określone w umowie zawartej z agencją pracy tymczasowej. Nie jest tak, że pracodawca może powierzyć pracownikowi obojętnie jakie obowiązki. Są one bowiem zawsze określone w podpisanej przez niego umowie o pracę tymczasową.
Jakie prawa ma pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o pracę tymczasową?
Pracownikowi tymczasowemu przysługują dokładnie takie same prawa jak pracownikowi zatrudnionemu na stałe: prawo do urlopu, minimalnego wynagrodzenia, odpowiednich warunków socjalnych, chorobowego.
Pracownik zatrudniony tymczasowo najczęściej sam ustala dni i godziny swojej pracy – oczywiście w ramach dni i godzin pracy funkcjonujących u pracodawcy. W niektórych przypadkach grafiki ustalane są przez pracodawców, ale z uwzględnieniem preferencji czasowych zainteresowanego pracownika.
Dla kogo to rozwiązanie jest szczególnie atrakcyjne?
Jeśli nadal zastanawiasz się czy praca tymczasowa jest dla Ciebie odpowiednią formą zatrudnienia - odwiedź jedno z naszych centrów rekrutacyjnych, odpowiemy na wszystkie twoje pytania i przedstawimy konkretne oferty!