Zmiana-pracy 17.12.2019 Zamknij okno

Wstajesz rano i zmuszasz się, aby pójść do pracy? A może już w niedzielę odczuwasz niepokój związany z tym, że kolejnego dnia musisz podjąć się realizacji kolejnych nielubianych zadań zawodowych? No cóż …. czasem mimo najlepszych starań praca nie sprawia nam satysfakcji. W tym artykule chcemy pójść jednak o krok dalej, czyli do momentu, w którym zapadła już decyzja o tym, że zmieniasz pracę. Jak postępować, aby zrobić to w sposób jak najbardziej właściwy?

Przede wszystkim: rozmowa z przełożonym

Oczywiście jest to krok pierwszy przy założeniu, że powodem, dla którego chcesz zmienić pracę nie jest despotyczny szef. Pamiętaj jednak, że nawet w takiej sytuacji prawdopodobnie dojdzie do konfrontacji, szczególnie w małych i średnich firmach o niezbyt skomplikowanej strukturze organizacyjnej. Przygotuj się więc do formalnego złożenia wypowiedzenia. Powinno mieć ono charakter pisemny i być przygotowane w dwóch egzemplarzach. Jeden z nich pozostaw pracodawcy, na drugim – który będzie dla Ciebie - poproś o potwierdzenie przyjęcia wypowiedzenia. Oczywiście, dla zachowania poprawności złożenia wypowiedzenia, wystarczy jego pozostawienie na biurku szefa, wysłanie pocztą czy nawet telefoniczne złożenie oświadczenia. Uważamy jednak, że nie jest to właściwa droga. Nawet jeśli relacje pomiędzy Tobą a szefem nie były właściwe zmobilizuj się do tego, aby załatwić tę sprawę jak należy. To ostatnia sprawa jaką będziesz z tym szefem załatwiać ;)

Jeśli to nie Twój szef jest powodem Twojej decyzji o zmianie pracy, tym bardziej warto postawić sprawę fair, uczciwie poinformować o odejściu, podziękować za współpracę i zdobyte doświadczenie. Pamiętaj – postępując w ten sposób pozostawisz po sobie dobre wrażenie i nie spalisz za sobą mostów.

Okres wypowiedzenia

To czas, w którym możesz, a nawet powinieneś pozałatwiać wszystkie swoje sprawy zawodowe. Często jest to czas, w którym wykorzystasz zaległy urlop wypoczynkowy, przysługujący Ci za przepracowany czas. Jeśli jednak będziesz pracować w okresie wypowiedzenia, zaproponuj swoją pomoc we wdrożeniu nowej osoby do Twoich obowiązków. Jeśli czas na to pozwoli, postaraj się dokończyć wszystkie aktualne projekty. Dlaczego to ważne? Ponieważ bardzo prawdopodobne, że kiedyś jeszcze będziesz współpracować z tymi samymi osobami. Pozostawianie po sobie dobrego wrażenia niech będzie Twoim priorytetem.

Zadbaj o referencje

Jeśli uda Ci się odejść z pracy w dobrej atmosferze możesz liczyć na pochlebne referencje, które z pewnością pomogą Ci w uzyskaniu lepszej posady. Poproś swoich współpracowników o pozytywne opinie na GoldenLine czy Linkedin. Rekruterzy bardzo często weryfikują kandydatów na tych portalach. Pracodawcę poproś o pisemne referencje podkreślając jak bardzo zależy Ci na jego opinii.

Nieformalne pożegnanie

Wypada się pożegnać. Jeśli miałeś dobre relacje ze współpracownikami, warto zrobić to w sposób nieformalny. Może to być ciasto i kawa ostatniego dnia Twojej pracy lub zaproszenie na pożegnalnego drinka wypitego wieczorem w Waszym ulubionym miejscu w mieście. Oczywiście taka oprawa nie jest konieczna. Wystarczy bowiem, że uściśniesz każdemu dłoń i zamienisz parę słów. Napisz maila do kontrahentów i współpracowników. Podziękuj za wspólne doświadczenia i wiedzę jaką wzajemnie sobie przekazywaliście. Warto też pożegnać się z pracownikami innych działów mających wpływ na Twoją pracę. W ten sposób zostaniesz zapamiętany jako osoba z klasą.

Przygotuj swoje CV

Jeśli odchodzisz z pracy nie mając jeszcze zapewnionej nowej posady - teraz musisz popracować nad swoim CV. Zastanów się czy wystarczy uzupełnić stare, czy może czas najwyższy przygotować całkowicie nowe. Z pomocą przyjdą Ci zarówno wzory ogólnodostępne w Internecie, jak i te na portalach zawierających ogłoszenia rekrutacyjne.

Poszukaj też informacji na ten temat w naszym Poradniku.

Nowa praca to zawsze nowy rozdział w Twoim życiu zawodowym, czasem zmienia się tym samym Twoje życie prywatne. Warto ten proces przeprowadzić w sposób miły i profesjonalny. Pozostawiając po sobie dobre wrażenie wystawiasz sam sobie świadectwo, oby było ono z czerwonym paskiem!

InterKadra Sp. z o.o. , ul. Wielicka 50, 30-552 Kraków, NIP: 6762336026
imgNa górę strony