Shutterstock_1014380491 14.01.2021 Zamknij okno

Osoby z uprawnieniami spawalniczymi są poszukiwane w każdej gałęzi gospodarki od konstrukcji maszyn przez przemysł metalowy po budownictwo czy przemysł stoczniowy. Zawód spawacza wymaga wprawdzie specjalnych kwalifikacji, wiąże się z trudnymi warunkami pracy, ale jest też bardzo dobrze opłacany.

Na czym polega praca spawacza?

Spawanie polega na trwałym łączeniu elementów konstrukcyjnych poprzez ich nagrzanie i stopienie. Można dzięki temu łączyć metale i niemetale. Służą do tego różne techniki spawalnicze, wymagające spoiwa lub nie.

Do głównych zadań spawacza należy właściwe przygotowanie materiałów, które będą łączone, ich zespawanie, a później sprawdzenie jakości łączenia. Dodatkowo trzeba również prowadzić wymaganą dokumentację techniczną oraz czyścić i konserwować wykorzystywane narzędzia.

Urządzenia wykorzystywane w spawalnictwie emitują ciepło, promieniowanie ultrafioletowe czy dymy spawalnicze. Dlatego praca niesie ze sobą ryzyko dla zdrowia. Mogą to być poparzenia, problemy układu oddechowego i uszkodzenia wzroku. Przenoszenie ciężkich elementów konstrukcyjnych za to może powodować bóle lub urazy kręgosłupa. Ważne jest przestrzeganie zasad BHP, noszenie odpowiedniego stroju, rękawic i maski spawalniczej.

Dla kogo?

Spawanie wiąże się z przebywaniem długo w jednej pozycji, w trudnych warunkach, na hali, budowie, terenach przemysłowych, niekiedy na wysokościach. Wymaga więc od osób uprawiających ten zawód pełnej sprawności i siły fizycznej, umiejętności manualnych oraz odporności na złe warunki. Nie zaleca się tej profesji osobom mającym astmę, alergię, zaburzenia równowagi czy padaczkę.

Wykształcenie nie ma aż tak dużego znaczenia w rekrutacji na stanowisko spawacza. Zdecydowanie bardziej liczy się praktyka i doświadczenie. Osoby, które planują karierę w tym zawodzie, powinny mieć wykształcenie techniczne, przynajmniej zawodowe lub średnie. Kluczowe są jednak uprawnienia, które można zdobyć, biorąc udział w specjalistycznych kursach.

Uprawnienia spawalnicze

Zgodnie z prawem spawać mogą osoby, które mają zaświadczenie o ukończeniu szkolenia praktycznego, świadectwo egzaminu spawacza lub książkę spawacza. Uprawnienia do wykonywania zawodu daje choćby jedno z tych poświadczeń. Należy jednak pamiętać, że co 2 lata powinno się je aktualizować.

W zależności od rodzaju spawania można uzyskać odrębne uprawnienia. Wśród najpopularniejszych metod spawalniczych wymienia się MAG 135, MAG 136 oraz MIG 131, czyli trzy rodzaje spawania elektrodą topliwą w osłonie gazów. Wykorzystywane są one przy łączeniu różnych elementów stalowych. Powszechne użycie tych metod w przemyśle powoduje duże zapotrzebowanie na pracowników mających uprawnienia do ich stosowania.

Czwartą popularną metodą jest TIG 141, czyli spawanie elektrodą nietopliwą w osłonie gazów. Wymaga ona większej precyzji i dokładności niż metody z wykorzystaniem elektrody topliwej, dlatego posługują się nią raczej doświadczeni spawacze.

Możliwości

Większość gałęzi gospodarki wymaga ludzi z uprawnieniami spawacza. Specyfika zawodu powoduje jednak, że nie jest ich wielu w stosunku do zapotrzebowania.

Wymóg posiadania specjalnych uprawnień oraz wymagające warunki pracy powodują, że jest do zawód dobrze opłacany. Oczywiście wynagrodzenie zależy od kwalifikacji, doświadczenia, a także gałęzi przemysłu. Na najwyższe zarobki mogą liczyć spawacze na statkach i platformach wiertniczych.

Jeśli masz już kwalifikacje i szukasz pracy zapraszamy Cię do aplikowania na naszą ofertę:

https://www.interkadra.pl/oferty-pracy/spawacz-mig-mag-1InterKadra Sp. z o.o. , ul. Wielicka 50, 30-552 Kraków, NIP: 6762336026
imgNa górę strony