Foto-rekruter 07.01.2021 Zamknij okno

Rekruter w branży opiekuńczej – na czym polega jego praca i jakie ma możliwości?

W ostatnich latach potrzeba pozyskiwania wykwalifikowanych pracowników zarówno do pracy w kraju, jak i za granicą stała się poważnym wyzwaniem dla wielu firm oraz ich działów HR.

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na pracowników oraz trudnościami w ich zdobyciu na rynku rozwinęły się usługi agencji pośrednictwa pracy zapewniające wyspecjalizowanych rekruterów. Ich zadaniem jest pozyskiwanie pracowników do różnych sektorów. Wiele projektów rekrutacyjnych dotyczy Opiekunów osób starszych do prywatnych domów. Sektor opieki w Unii Europejskiej wciąż rośnie i wymaga od agencji pracy profesjonalnej, zgodnej z dyrektywami unijnymi rekrutacji kandydatów.

Na czym polega praca rekrutera w branży opiekuńczej?

Priorytetowym zadaniem rekrutera pracującego na rzecz prywatnych klientów za granicą (np. w Niemczech) jest znalezienie odpowiednich osób na stanowisko Opiekunki lub Opiekuna osób starszych, mieszkających we własnych domach.

Czynności składające się na proces pozyskania najlepszego kandydata czy kandydatki, to:

- redagowanie i publikacja ogłoszeń o pracę;

- staranny i przemyślany wybór kandydatów i kandydatek do rozmów;

- rozmowa sprawdzająca niezbędne kwalifikacje kandydujących osób;

- omówienie z kandydatami możliwych wariantów wyjazdów do pracy;

- zatwierdzenie z kandydatami wybranych ofert pracy wyjazdowej;

- przeprowadzenie procesu zatrudnienia od strony formalnej;

- zadbanie o zamknięcie procesu od strony administracyjnej.

Rekruter reprezentuje także agencję pośrednictwa pracy podczas różnych wydarzeń branżowych jak targi, giełdy pracy czy spotkania tematyczne. W obecnej sytuacji epidemiologicznej są to wyłącznie spotkania online.

Dla kogo praca rekrutera?

Praca rekrutera w agencji, która oferuje swoje usługi osobom starszym lub niepełnosprawnym w domach prywatnych w Niemczech, wymaga kilku istotnych kompetencji.

Pierwszą z nich jest praktyczna znajomość języka niemieckiego, przynajmniej na poziomie umożliwiającym swobodne komunikowanie się. Drugą jest umiejętność sprawnej obsługi pakietu MS Office oraz dokumentów Google. Przydatna jest też podstawowa znajomość z zakresu umów cywilno-prawnych.

Jednak sama znajomość języka obcego, programów biurowych i podstawowa wiedza kadrowa to nie wszystko.

Kluczowe są umiejętności związane z komunikacją i budowaniem dobrych relacji z drugim człowiekiem - to na nich w znacznej mierze opiera się praca rekrutera i od tych cech zależy jej skuteczność.

Interesującym jest fakt, że warunek wykształcenia z zakresu zasobów ludzkich nie jest konieczny. Przygodę z rekrutacją można rozpocząć, mając niemalże dowolne wykształcenie. Mile widziany jest pewien staż pracy lub choćby praktyki w agencji pracy. Sprawdzą się również osoby, które pracowały bezpośrednio z klientem w rozmaitych branżach.

Plusy i minusy pracy rekrutera

Zaletą pracy rekrutera jest nieustanny kontakt z ludźmi. Każda rozmowa kwalifikacyjna jest inna, wymaga indywidualnego i elastycznego podejścia do kandydata. Dzięki otwartości na drugiego człowieka rekruter ma szansę poszerzać swoją wiedzę kadrową i administracyjną, a także medyczno-opiekuńczą z zakresu schorzeń i chorób przypadających na wiek dojrzały. Dodatkowo praca ta umożliwia mu rozwój przydatnych umiejętności jak np. techniki negocjacji.

Starannie i skutecznie zrealizowane procesy rekrutacji dają spełnienie na różnych płaszczyznach – biznesowej, wymaganej przez przedsiębiorstwo, oraz ogólnoludzkiej. Zarówno zadowolona z warunków pracy i płacy Opiekunka, jak i szczęśliwy podopieczny, któremu jej kompetencje zapewniają godną jesień życia, przynoszą rekruterowi wyjątkową satysfakcję z wykonywanego zawodu. W tym aspekcie praca ta jest formą niesienia pomocy innym i wiąże się z poczuciem misji. Rekruter ma realny wpływ na jakość opieki nad seniorem, dobrze dobierając mu Opiekunkę lub Opiekuna.

W pracy rekrutera zdarzają się też nieprzewidziane sytuacje, wymagające szybkiej reakcji i działania. Przykładem jest konieczność zrekrutowania Opiekunki, która spełni niezbędne kryteria kompetencyjne, zatwierdzi oferowany wyjazd i w krótkim czasie dotrze na kontrakt, zakończony z pilnych, nieprzewidzianych powodów przez innego Opiekuna. Taka dynamika zdarzeń u jednych rekruterów może wywołać stres, podczas gdy dla innych będzie wyzwaniem i okazją do spełnienia swoich ambicji.

Jakie możliwości oferuje praca na stanowisku rekrutera?

Do rozpoczęcia pracy na stanowisku rekrutera w branży opiekuńczej w większości przypadków nie ma krytycznych wymagań. Liczą się praktyczne umiejętności językowe i otwartość na drugiego człowieka oraz podstawowa umiejętność obsługi komputera, zatem jest to ciekawy i przyszłościowy wybór ścieżki zawodowej.

Ponadto obcowanie z wybraną tematyką z dziedziny księgowości czy ze zmiennym otoczeniem prawnym otwierają możliwości rozwoju zawodowego i nieustannego aktualizowania posiadanej wiedzy.

Stały rozwój rynku usług opiekuńczych w Niemczech oraz firmy pośredniczące w zatrudnieniu, które działają zgodnie z prawem i etyką biznesową są gwarancją tego, że praca rekrutera jest jednym z zawodów, które dają możliwość stabilnego, długoterminowego zatrudnienia.

Premiowy system wynagrodzenia oraz możliwości awansu są dodatkową formą motywacji do realizacji ciekawych projektów i osiągania celów.

Zapraszamy do naszego Zespołu!!

Kliknij i zgłoś się:

InterKadra Sp. z o.o. , ul. Wielicka 50, 30-552 Kraków, NIP: 6762336026
imgNa górę strony