Pasje-w-CV 05.07.2019 Zamknij okno

Wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe to te elementy CV, których nie wolno pomijać, ale też nie należy ich zbytnio koloryzować. To oczywiste. A co z zainteresowaniami? Czy ta rubryka w CV ma znaczenie i może wspomóc nasze starania o otrzymanie upragnionej posady?

Zdecydowanie tak! Oprócz wiedzy i doświadczenia, o których napiszesz w CV istotne jest jakim jesteś człowiekiem, jaką masz osobowość. Pasje i zainteresowania mogą o tym świadczyć. Powiesz, że przecież o to wszystko rekruter może Cię zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej? To prawda, ale… najpierw musi go zainteresować Twoje CV. Wyobraź sobie więc, że aplikujesz na stanowisko związane z opieką nad zwierzętami, np. w ogrodzie zoologicznym. Jeśli w odpowiedzi na ogłoszenie dyrekcja ZOO otrzyma 500 zgłoszeń, ale wśród nich będzie tylko jedno od osoby pasjonującej się hodowlą patyczaków, żółwi, krewetek domowych* (niepotrzebne skreślić), to jak myślisz, zwiększysz tym swoje szanse? Oczywiście, w przypadku ubiegania się o pracę ze zwierzętami warto też podkreślić swój wolontariat w fundacjach działających na rzecz zwierząt, czy pomoc w schronisku dla bezdomnych zwierząt, jeśli taka miała miejsce.

Kolejnym dobrym przykładem będzie ubieganie się o pracę w biurze podróży. Nawet jeśli nie dane Ci było do tej pory intensywnie zwiedzać świata, ale Twoją pasją jest poznawanie pięknych zamków w Polsce? A może czytasz książki podróżnicze i uczysz się języków obcych, co ma Cię przygotować do pracy w branży turystycznej? Koniecznie napisz o tym w CV!

A teraz coś dla szczególnie dla Panów: Raz w tygodniu spotykasz się z kolegami i grasz w piłkę nożną lub siatkówkę czy koszykówkę? Tak, warto o tym napisać w CV! Osoba uprawiająca sporty zespołowe jest postrzegana jako taka, która umie współpracować z innymi, a ponadto prawdopodobnie będzie zdolna do podtrzymywania ducha walki w swoim zespole. Gra w sudoku lub w szachy jest dla rekrutera znakiem, że masz umysł analityczny, strategiczny. Jeśli np. praktykujesz jogę lub tai chi nie zapomnij o tym wspomnieć. Pokaże to, że jesteś osobą wytrwałą w dążeniu do celu, cierpliwą i opanowaną. W przypadku większości zawodów jest to bardzo cenna cecha.

Jak już widzisz warto nie traktować zainteresowań w CV po macoszemu.

Chcemy zwrócić uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt. Jeśli naprawdę lubisz czytać książki, nie wpisuj do zainteresowań w CV zdawkowego hasła „literatura”. Wpisz jaki gatunek literacki jest Ci najbliższy, czy jest to np.: literatura faktu, a może kryminały lub beletrystyka? To ważne, aby unikać zbyt ogólnych, jałowych określeń. Podobnie z filmem. Jeśli namiętnie oglądasz filmy i seriale doprecyzuj w CV czy są to filmy dokumentalne, czy filmy akcji lub może seriale przyrodnicze. Jeśli wpiszesz w CV, że interesujesz się historią może to zabrzmieć pospolicie i zbyt ogólnie, ale kiedy wskażesz, że pasjonuje Cie okres wojen napoleońskich uwiarygodnisz swoje zainteresowania.

Ale uwaga! Nie o wszystkich pasjach i zainteresowaniach warto informować.

Jeśli pasjonuje Cię polityka, ale ubiegasz się o stanowisko nie mające z nią nic wspólnego- lepiej pomiń ten fakt. W Polsce osoby interesujące się polityką często postrzegane są jako kłótliwe, oczywiście rzadko słusznie, ale i tak lepiej o tym nie informować w CV. Generalnie unikaj informowania o pasjach czy zainteresowaniach związanych z kwestiami, które podlegają publicznej dyskusji. Lepiej przemilczeć w tej fazie również te, które silnie korespondują z seksualnością lub religią. Dzisiejsze społeczeństwo oraz rynek pracy dążą do utrzymania zasad równości i demokracji.

Radzimy też unikać wpisywania w CV faktu, że jest się myśliwym. O ile w samej sztuce myślistwa większość ludzi nie widzi niczego złego, to nigdy nie wiesz, czy Twój potencjalny szef nie jest zagorzałym ekologiem lub weganinem, co w dzisiejszych czasach jest bardzo prawdopodobne. Ponadto samo kojarzenie Ciebie z bronią może zadziałać na podświadomość pracodawcy i przekreślić Twoje szanse na posadę, o którą się ubiegasz.

Na koniec chcemy zaznaczyć, żadna żelazna zasada mówiąca o tym, jakie konkretne zainteresowania w CV gwarantują sukces i podwyższają szansę na wymarzona posadę. Niemniej jednak warto się postarać i zamieścić informację o hobby i pasjach w każdym życiorysie. Ta informacja może bowiem okazać się punktem zwrotnym w procesie rekrutacji. Ciekawe hobby, to ciekawy człowiek, z którym rekruter będzie chciał porozmawiać. Zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną to Twoja szansa na otrzymanie upragnionej pracy! Sięgnij więc po tę szansę już na etapie uzupełniania swojego CV.

InterKadra Sp. z o.o. , ul. Wielicka 50, 30-552 Kraków, NIP: 6762336026
imgNa górę strony