Shutterstock_1278216073 27.03.2020 Zamknij okno

Każde przedsiębiorstwo produkcyjne musi utrzymywać swoje magazyny. Dlatego osoby poszukujące pracy przy ich obsłudze mają do dyspozycji wiele ofert w różnych branżach.

Na czym polega praca magazyniera?

Podstawowe obowiązku na tym stanowisku to przyjmowanie i wydawanie towarów oraz dbałość o właściwą organizację przestrzeni magazynowej.

Przyjmowanie wiąże z się wyładowywaniem dostaw, oznaczaniem kartonów, metkowaniem oraz ich rozkładaniem. Wydawanie natomiast z przygotowaniem zamówień dla klientów, sprawdzaniem, czy ilość i jakość towarów dla danego zamówienia jest zgodna z fakturą oraz spakowaniem i oznaczeniem przesyłek.

Praca w samym magazynie to nie tylko rozkładanie dostaw, ale również sprawdzanie stanów magazynowych, inwentaryzacja. Do obowiązków zatrudnionej osoby należy też dbałość o porządek, przestrzeganie przepisów BHP oraz współpraca z innymi magazynierami oraz działami przedsiębiorstwa, chociażby sprzedaży.

Z jednej strony jest to praca fizyczna, ale z drugiej wymaga pewnych umiejętności z zakresu organizacji czy logistyki. Rozwijane i uzupełniane o przydatne uprawnienia dają możliwości rozwoju w firmie i lepszego wynagrodzenia.

Dla kogo?

Wśród pracowników magazynów według statystyk przeważają mężczyźni. Jest to praca wymagająca dużej siły fizycznej, polegająca przede wszystkim na całodniowym przenoszeniu towarów, cieszy się więc mniejszym zainteresowaniem kobiet.

Cechy, które powinny wyróżniać kandydata na stanowisko magazyniera, to umiejętność pracy w grupie, odpowiedzialność, dobra organizacja i dbałość o porządek.

Jeśli chodzi o wykształcenie, choć wystarczy zawodowe lub średnie, to cenione są dodatkowe kwalifikacje. Nie tylko uprawnienia do obsługi wózków widłowych, ale również w miarę sprawne posługiwanie się komputerem. Coraz więcej magazynów korzysta z nowoczesnych programów do ich obsługi.

Trzeba też pamiętać, że każda branża może wymagać od pracowników nieco innych uprawnień. W branży spożywczej będzie to np. posiadanie aktualnej książeczki Sanepidu.

Jakie możliwości daje stanowisko magazyniera?

Dodatkowe uprawnienia oznaczają najczęściej wyższą pensję. Rozwój umiejętności organizacyjnych i personalnych natomiast może przełożyć się na awans na stanowisko kierownika magazynu. Praca magazyniera cieszy się również dużym zainteresowaniem w rekrutacjach do zagranicznych przedsiębiorstw, gdzie zarobki są dużo bardziej satysfakcjonujące.

InterKadra Sp. z o.o. , ul. Wielicka 50, 30-552 Kraków, NIP: 6762336026
imgNa górę strony