Shutterstock_1164037894 06.08.2019 Zamknij okno

Kiedy Polacy rozważają emigrację zwykle myślą o którymś z krajów Europy Zachodniej. Najczęściej są to Niemcy lub Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii. Oczywiście kiedy już decydują się na ten wyjazd łatwiej jest tym, którzy znają język kraju, do którego się udają.

A pomyślałeś kiedyś o możliwości wyjazdu do kraju, w którym kultura i język są bardzo podobne do naszych? Gdzie bezrobocie praktycznie nie istnieje, rąk do pracy brakuje, biurokracja jest ograniczona do minimum, krajobrazy piękne a ludzie są uśmiechnięci? Być może już wiesz, że takie są właśnie Czechy. Jeśli nie wiesz, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Bezrobocie w Czechach praktycznie nie istnieje. Według danych Eurostatu w I kwartale 2019 roku było ono rekordowo niskie i wynosiło 2,1%. Polska i Czechy są powiązane nie tylko geograficznie, ale także gospodarczo. Od kilku lat Czechy są atrakcyjną destynacją dla Polaków poszukujących pracy za granicą. W okresie wakacyjnym rąk do pracy potrzeba jeszcze więcej. Jest to naturalny trend dla wszystkich krajów europejskich, a więc dla naszych południowych sąsiadów również. Warto jednak zauważyć, że sektor produkcyjny w Czechach jest tym, który odnotowuje permanentne zapotrzebowanie na pracowników. Zarobki w tym sektorze zaczynają się od 22 zł za godzinę brutto. Oczywiście to tylko stawka wyjściowa. Często jest to nawet ponad 30 zł /h. Do tego można doliczyć różne premie.

Być może z uwagi na ten fakt i dysproporcję pomiędzy stawkami w branży produkcyjnej w Polsce i w Czechach, Polacy coraz częściej rozważają wyjazd do pracy do Czech. Ale nie tylko stawki są kuszące dla naszych rodaków. Decyzji tej sprzyja niewielka odległość – szczególnie w przypadku mieszkańców południowych regionów Polski. Nie bez znaczenia jest wspólnota kulturowa i językowa. Chcemy nieśmiało obalić krążące mity, że zawsze i wszędzie Polak i Czech mogą porozumiewać się bez problemów, nie znając wzajemnie swoich języków. Niemniej jednak należy w tym miejscu podkreślić, że przy okazaniu dobrej woli z dwóch stron nieznajomość języka czeskiego bardzo rzadko stanowi poważną przeszkodę w podjęciu pracy na produkcji.

Jeśli ten wstęp Cię zachęcił do zapoznania się z tym, co Czechy mają do zaoferowania Polakom, to sprawdź o czym powinieneś wiedzieć przed podjęciem decyzji o wyjeździe zarobkowym do tego kraju:

Tygodniowy czas pracy

W Czechach wynosi on od 37,5 h do 40 h i jest uzależniony od trybu pracy.

Nadgodziny

W Czechach nadgodziny płatne są dodatkowo – 25% stawki.

Dni wolne od pracy

Dniami ustawowo wolnymi od pracy w Czechach są: 1 stycznia, Wielki Piątek, Poniedziałek Wielkanocny, 1 maja, 8 maja, 5 lipca, 6 lipca, 28 września, 28 października, 17 listopada, 24 grudnia, 25 grudnia, 26 grudnia.

Uwaga! Praca w dni wolne od pracy i święta jest możliwa. Przysługuje wtedy dzień wolny w zamian lub wynagrodzenie za ten czas (kwota nie jest zdefiniowana).

Urlop wypoczynkowy

W Czechach warunki urlopu wypoczynkowego są ustalane indywidualnie. Minimalna długość tego urlopu wynosi 4 tygodnie (20 dni). Pracownicy stanowisk państwowych mają prawo do 25 dni urlopu. Taki sam wymiar urlopu proponują swoim pracownikom niektóre korporacje. Co istotne, pracownik nabywa prawo do urlopu (lub do jego proporcjonalnej części) po odpracowaniu co najmniej 60 dni w roku.

Uprawnienia pracownicze związane z chorobą pracownika

W Polsce pracownik otrzymuje 80% lub 100% wynagrodzenia za czas choroby, już od pierwszego jej dnia. W Czechach jest to 60% i przysługuje dopiero od 4 dnia choroby.

Urlop macierzyński w Czechach

Zasiłek macierzyński przysługuje kobiecie, jeśli była ubezpieczona przed dniem porodu przez co najmniej 270 dni w ostatnich dwóch latach. Wysokość zasiłku macierzyńskiego wynosi 60% podstawy wymiaru. Podstawa wymiaru wyliczana jest na podstawie wynagrodzenia pracownicy z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc przyznania prawa do zasiłku. Zasiłek ten przysługuje przez 28 tygodni. Jeśli kobieta urodziła dwoje lub więcej dzieci (ciąża mnoga) albo jest matką samotnie wychowującą dzieci, zasiłek przysługuje przez 37 tygodni.

Urlop wychowawczy

Urlop macierzyński może przejść w urlop wychowawczy, z którego korzysta zdecydowana część rodziców. W Czechach trwa on zwykle przez 3 lata i nie ma znaczenia, które z rodziców z niego korzysta. Łączna kwota zasiłku rodzicielskiego wynosi 220 tysięcy koron, czyli około 36 tysięcy złotych. Łączna wysokość świadczenia nie zmienia się. Rodzice sami decydują, jak długo chcą przebywać na urlopie wychowawczym – 2, 3 lub 4 lata.

Przedstawiliśmy najważniejsze aspekty, o których powinieneś wiedzieć rozważając Czechy jako destynację swojej emigracji.

Wiadomo, że płace w Czechach nie dorównują tym w Niemczech czy w Anglii. Niemniej jednak, oferty pracy w Czechach często są bardzo konkurencyjne. Czesi bowiem starają się zapewnić pracownikom z Polski dobre warunki socjalne. Polski pracownik zarabia w Czechach od 2,5 tys. na rękę. Część naszych rodaków uzyskuje w Czechach wynagrodzenie znacznie powyżej 3 tys. netto, a nawet ponad 7 tys. netto. Nie jest to na pewno kwota wygórowana. Niemniej jednak trzeba wziąć pod uwagę inne aspekty tego zatrudniania, które czynią je atrakcyjnym. Bardzo często czeski pracodawca dodatkowo opłaca pracownikowi zakwaterowanie, posiłki czy karnet na basen. W takiej sytuacji zarobione w Czechach pieniądze nie muszą być przeznaczone na bieżące utrzymanie, często zapewniane przez pracodawcę. Niskie koszty utrzymania w Czechach są dużym atutem przemawiającym za emigracją zarobkową do tego kraju. InterKadra jest pośrednikiem pomiędzy czeskimi firmami a Polakami zainteresowanymi pracą w Czechach. Wielu naszych rodaków twierdzi, że po prostu lepiej się czuje w czeskich niż na przykład niemieckich fabrykach. Jest to działanie czynnika psychologicznego. Czechy są krajem o podobnym do Polski poziomie rozwoju, dzięki temu możemy czuć się na równi z czeskimi pracownikami.

Czesi są wobec Polaków bardzo gościnni. Nie ma też poważnej bariery językowej. Przy dobrej woli obu stron Polak z Czechem zawsze dojdzie do porozumienia. Czesi dbają o to, aby ich miejsca pracy zachęcały Polaków do przyjazdu. Dlatego jak najbardziej ułatwiają Polakom komunikację w swoim kraju. Przykładem jest to, że często w fabrykach, w których pracują Polacy tablice informacyjne są nie tylko w języku czeskim, ale także po polsku.

Kolejnym aspektem, który czyni Czechy dobrym miejscem do życia jest zakwaterowanie i czas dojazdu do pracy. Czesi nie budują swoich fabryk w strefach ekonomicznych, oddalonych o wiele kilometrów od dużych miast. Powstają one w pobliżu dużych miast. Daje to możliwość korzystania z infrastruktury miasta po pracy. Polacy w Czechach dostają w pakiecie w miarę wygodne, niedrogie życie i bardzo chętnie zostają w czeskich firmach na dłużej. W przypadku wyjazdu do pracy w Czechach małżeństwa lub pary, atuty czeskich ofert pracy zyskują na znaczeniu podwójnie. Dzięki pracy w Czechach, bezpłatnym lub niskim kosztom utrzymania, pracująca tam para jest w stanie bez problemu znaleźć właściwą równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Na też odłożyć środki na wybrany cel materialny, czy po prostu móc sobie pozwolić na ciekawy wyjazd wakacyjny nawet kilka razy w roku.

Wybierając Czechy jako swoje miejsce do życia, miej pewność, że korzystasz z usług sprawdzonej agencji zatrudnienia. Usługi takiej agencji są dla Ciebie całkowicie bezpłatne a pozwalają zaoszczędzić nieporozumień i rozczarowań na miejscu.

InterKadra Sp. z o.o. , ul. Wielicka 50, 30-552 Kraków, NIP: 6762336026
imgNa górę strony