Business-casula-Interkadra 31.10.2019 Zamknij okno

Jesień, to czas, w którym wiele firm prowadzi rekrutację. Dlatego jest to dobry czas na poszukiwanie ciekawej pracy. Oczywiście najważniejsze w tym procesie będzie dobrze napisane CV, które w pełni opisze Twoje kompetencje i doświadczenie zawodowe. Niemniej jednak równie ważna będzie rozmowa kwalifikacyjna. Podczas tej rozmowy najważniejsza będzie sama konwersacja, czyli Twoje odpowiedzi na zadawane przez rekrutera pytania. Nie można jednak bagatelizować wyglądu, a zatem stroju. Wygląd powinien świadczyć o Twoim profesjonalnym podejściu do tej rozmowy. Warto przykładać wagę do stroju podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Polecamy dostosować do firmowego dress code’u, ale też do własnych upodobań, tak, aby czuć się komfortowo i dobrze. Jak to zrobić? Jak pogodzić ubiór biznesowy z własnym stylem? Postaramy się Wam w tym pomóc.

Czy są jakieś uniwersalne zasady dotyczące ubioru odpowiedniego na tę okazję?

Tak, istnieją. Przede wszystkim pamiętaj, Twój e jeśli strój będzie niedbały, niestaranny, nie zrobisz dobrego pierwszego wrażenia. Sam dobór garderoby zależy przede wszystkim od tego, o jaką posadę się ubiegasz, ale też w jakiej firmie. Dlatego warto zrobić rozeznanie dotyczące panującego w firmie dress code’u.

Prawnik, finansista, bankowiec, wyższe stanowiska kierownicze w korporacjach

W takich przypadkach polecamy typowy strój formalny. Kolorami charakterystycznymi dla tego stylu będą czerń, szarości i granat. Oczywiście garsonki i garnitury w tych kolorach dobrze będą się komponować z białą lub błękitną koszulą i klasycznymi, stonowanymi dodatkami.

Stanowiska kierownicze, menadżerskie w firmach średniej i małej wielkości

Dla takich stanowisk odpowiedni jest styl business casua. Dominują w nim stonowane kolory, takie jak w stylu formalnym, ale można dobrać do nich niebieskie, beżowe lub nawet brązowe elementy stroju. Marynarkę można zastąpić np. swetrem zapinanym na guziki, a żakiet może mieć nieco inny kolor niż spódnica. Ważne jednak, by razem tworzyły spójną całość.

Graficy, fotografowie, projektanci wnętrz i wszelkie inne artystyczne zawody, czyli strój odpowiedni dla pracowników branży kreatywnej.

Polecamy ubiór skomponowany zgodnie z zasadami stylu smart casual. Pracownicy Ci mogą pozwolić sobie na odrobinę nonszalancji. Dozwolone są wyraziste kolory, dżinsy, a nawet golfy.

Dla każdego

Ważne, by - niezależnie od wybranego stylu - przestrzegać uniwersalnych zasad i stawiać na klasyczne kroje oraz schludny wygląd. Porzuć pomysł ubrania się na tę okazję w stylu sportowym. Jeśli nie ma eleganckiej garsonki lub garnituru – postaw na schludny, prosty strój w ciemnym kolorze i eleganckie buty. Zadbaj też o staranne, eleganckie uczesanie. Paniom polecamy bardzo delikatny makijaż, za długie paznokcie w krzykliwym kolorze, czerwone usta i sztuczne rzęsy o maksymalnej długości oraz gęstości nie pomogą Ci przekonać rekrutera do tego, że jesteś autentyczna i szczera podczas tej rozmowy. Wiemy, że makijaż jest sprzymierzeńcem każdej kobiety ;). Warto stosować go z umiarem. Szczególnie w przypadku takiej okazji.

Kolory jesieni

Czy strój na rozmowę o pracę jesienią różni się w znaczny sposób od stylizacji letniej? Nie, nie różni się. Stylizacja powinna być schludna i przede wszystkim niewyzywająca. Kluczowe różnice polegają na kolorystyce i dodatkach. Podstawowe kolory jesień to brąz, bordo i oliwkowa zieleń. Doskonale pasują one do oficjalnych strojów. Jeśli więc dobierzesz takie dodatki, Twój ubiór będzie bardziej różnorodny i modny. Wybierając fason, postaw na klasykę i elegancję. Pamiętaj: prosta garsonka, ciemny garnitur to bezpieczne rozwiązanie. Gładka apaszka będzie idealnym dodatkiem do damskiego jesiennego stroju. Wiemy, że jesienią możesz mieć ochotę na ciepłe i odważne kolory, aby ożywić jesienny nastrój. Niemniej jednak ostrzegamy przed wyborem zbyt żywych i krzyczących kolorów. Nie jest to dobry pomysł w przypadku stroju na rozmowę kwalifikacyjną. Porzuć więc pomysł ubrania się na czerwono, pomarańczowo czy żółto. Nawet jeśli ubiegasz się o pracę copywriterki w agencji reklamowej.

Najwięcej kłopotów może być z doborem odpowiedniego obuwia. Dlatego podpowiadamy, że butami, które sprawdzą się jesienią jako element stylizacji dla pań będą lordsy lub czółenka. Panom polecamy postawić na klasyczne, ciemne półbuty. Ważne: pamiętaj, aby obuwie było czyste, kiedy dotrzesz na miejsce spotkania.

Postaw też na komfort

Jesień, to nadejście niskich temperatur, częste deszcze, czasem intensywne. Zadbaj o swój komfort, ale też o swoje zdrowie. Dopasuj więc swój ubiór nie tylko do sytuacji, ale i do warunków atmosferycznych. Warto założyć ciepły płaszcz, zaopatrzyć się w szalik/chustę i zabrać ze sobą parasol, który może występować w charakterze gustownego dodatku. Ważne, aby nie dopuścić do sytuacji, w której dotrzesz na spotkanie zmarznięty/-a i i przemoczony/-a.

Podsumowanie:

Schludność, ubiór dostosowany do wymogów pracodawcy i aury, stonowana kolorystyka – nie potrzeba wiele, aby korzystnie zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej, która odbywa się jesienią.

InterKadra Sp. z o.o. , ul. Wielicka 50, 30-552 Kraków, NIP: 6762336026
imgNa górę strony