Hobby 10.01.2020 Zamknij okno

Jak ważne jest dobre CV pisaliśmy już kilkakrotnie. Możesz o tym przeczytać nie tylko w naszym poradniku, ale też na wielu stronach internetowych. Ja przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej – to temat równie istotny. Dzisiaj chcielibyśmy poruszyć temat rozmowy o zainteresowaniach i pasjach kandydata. Wydaje Ci się, że to nie ma związku z obowiązkami zawodowymi? Nic bardziej mylnego. Zainteresowania, które pozornie wydają się nie mieć nic wspólnego ze stanowiskiem, o które się ubiegasz, mogą świadczyć o cechach i umiejętnościach bardzo pomocnych w realizacji zadań.

Przykłady:

  • Jeśli uprawiasz sport, szczególnie drużynowy może to świadczyć o tym, że jesteś osobą systematyczną i umiesz działać w zespole.
  • Jeśli uprawiasz jogę lub na przykład wspinaczkę, może to świadczyć o tym, że jesteś osobą cierpliwą i skoncentrowaną na zadaniu.

Tak naprawdę najistotniejsze jest to, że osoby, które mają swoje hobby, rozwijają się w różnych obszarach życia, dzięki czemu prawdopodobnie są bardziej zadowolone z życia. A zadowolenie przekłada się na samopoczucie i motywację do pracy.

Pamiętaj, że wpisując hobby w CV możesz zostać o to zapytany podczas rozmowy rekrutacyjnej. Poruszenie tej kwestii miejsce w trakcie spotkania z rekruterem, nie zajmuje zwykle zbyt wiele czasu. Warto jednak dobrze się do tego przygotować. Dlatego opowiadając o swoich pasjach weź pod uwagę kilka porad:

  • Nie mów o szczegółach technicznych związanych ze swoim hobby. Czyli jeśli Twoją pasją jest gra w brydża, opowiedz, dlaczego, a nie jakie są zasady tej gry.
  • Odwołuj się do swoich doświadczeń, nie do ogólników. Czyli jeśli Twoją pasją jest jazda konna, nie mów o tym, co ta pasja daje ludziom, tylko co daje Tobie, dlaczego poświęcasz jej czas, co najbardziej w niej cenisz.
  • Nie bój się mówić o swoich emocjach, które wywołuje Twoja pasja. Jeśli więc jesteś zagorzałym kibicem lokalnej drużyny koszykówki, opowiedz o tym, jakie emocje wiążą się z kibicowaniem jej na żywo, na widowni.

Pamiętaj w tym wszystkim o zachowaniu zwięzłości wypowiedzi. Prawdopodobnie jest tak, że ta część rozmowy mogłaby według Ciebie trwać jak najdłużej. Byłaby miła i przyjemna. Ale pamiętaj o celu tego spotkania. Rozmowa kwalifikacyjna to czas, kiedy rekruter chce Cię lepiej poznać i ocenić Twoje przygotowanie do podjęcia pracy na wybranym stanowisku. Dlatego skup się na tym, aby zaprezentować swoje kwalifikacje i predyspozycje zawodowe. Aktywność, jaką podejmujesz w wolnym czasie, to zaledwie jeden z wielu tematów, które można poruszyć w trakcie spotkania. Na pewno warto być przygotowanym do tej części rozmowy.

InterKadra Sp. z o.o. , ul. Wielicka 50, 30-552 Kraków, NIP: 6762336026
imgNa górę strony