Stres 28.12.2019 Zamknij okno

Podczas większości spotkań towarzyskich spotykamy kogoś, kto opowiada o tym jak bardzo stresującą ma pracę. Słuchając członków rodziny, czy też znajomych można dojść do wniosku, że stres w pracy jest nieodłącznym elementem codzienności.

Na zlecenie dużej międzynarodowej firmy doradczo-usługowej (ADP) przeprowadzono bardzo ciekawe badanie „The Workforce View in Europe 2018” (Okiem europejskim pracowników w 2018 r). W badaniu tym wzięło udział prawie 10.000 pracowników z ośmiu krajów europejskich: Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Polski, Hiszpanii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Wyniki wskazują na to, że18% badanych codziennie zmaga się ze stresem, a 30% z nich pracuje w tak dużym stresie, że rozważa znalezienie nowej pracy. Tymczasem 14% badanych osób jest przekonana, że ich firma w ogóle nie dba o ich samopoczucie psychiczne. Co ciekawe, najbardziej zestresowani w pracy są Polacy. To największa grupa w porównaniu do pozostałych siedmiu innych przebadanych krajów. Ponad jedna czwarta (27%) przebadanych polskich pracowników twierdzi, że odczuwa stres każdego dnia. Wśród pracowników z Wielkiej Brytanii i Francji, takich osób jest 20%. Według wyników tego badania Holandia wydaje się mieć najmniejsze problemy ze stresem - tam tylko 10% pracowników mówi, że czuje się zestresowana każdego dnia.

Co nas tak bardzo stresuje? Oczywiście to zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Powszechnie uważa się, że jest lista zawodów, w których narażenie na stres jest większe. Należą do nich między innymi lekarze i handlowcy. Powiesz teraz, że twoja praca jest równie stresująca? Jak zwykle – punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Pokusiliśmy się zatem o stworzenie listy czynników, które sprawiają, że stresujemy się w pracy:

  • Nadmiar zadań i obowiązków oraz presja czasu podczas realizacji tych zadań
  • Wymagający/-a lub nieuprzejmy/-a szef/szefowa oraz niejasne oczekiwania przełożonych
  • Niezapowiedziane nadgodziny
  • Niesympatyczni i zawistni współpracownicy
  • Nieprawidłowy przepływ informacji w firmie
  • Zbyt duża rywalizacja oraz zbyt mała współpraca
  • Brak szans na rozwój.

Jak widać różnorodność czynników stresujących jest bardzo duża.

Co zrobić, aby ten permanentny stres zmniejszyć? Może praca, którą wykonujesz jednak da się polubić? Zastanów się co w niej cenisz, co sprawia ci satysfakcję. Ale przede wszystkim: przestań na nią ciągle narzekać. Nie stanie się ona dzięki temu lepsza, ale na pewno samo narzekanie też tego nie spowoduje. Jeśli jednak obecna praca naprawdę bardzo Cię stresuje i determinuje Twoje życie – poważnie zastanów się nad jej zmianą! Stres w pracy może być bardzo groźnym zjawiskiem. Pozostawanie w permanentnym stresie może doprowadzić do licznych chorób i problemów emocjonalnych. Jeśli czujesz, że Twój organizm już się buntuje – najwyższa pora na zmianę pracy.

InterKadra Sp. z o.o. , ul. Wielicka 50, 30-552 Kraków, NIP: 6762336026
imgNa górę strony