Shutterstock_578891674 23.11.2022 Zamknij okno

Coraz częściej myślisz o wyjeździe za granicę w celach zarobkowych? Na początek warto zastanowić się do jakiego kraju chcesz wyjechać. Pamiętaj, że lepiej i bezpieczniej czujesz się znając chociaż podstawy języka, którym posługują się mieszkańcy kraju, w którym przebywasz. Możesz to właśnie kryterium objąć jako właściwe i np. wybrać Niemcy, bo posługujesz się niemieckim w stopniu komunikatywnym.

Jeśli nie znasz żadnego języka obcego, warto poszukać agencji pracy i zlecenia, które tej znajomości nie wymaga. Warto pamiętać, że są to raczej niższe stanowiska, ale za to w przypadku zatrudnienia przez agencję pracy z Twoim pracodawcą będzie się w Twoim imieniu kontaktował koordynator. To on oraz Twoja agencja zorganizują cały wyjazd i na miejscu będą załatwiać wszystkie Twoje sprawy związane z pracą.

Inne kryterium to oczywiście kompetencje i doświadczenie. Sprawdź, w których krajach europejskich masz szansę na najlepsze warunki i jaki jest popyt na Twój zawód.

Kiedy już wiesz, gdzie chcesz jechać

Najpopularniejszym sposobem jest poszukiwanie pracy przez Internet – przede wszystkim w najważniejszych serwisach publikujących oferty pracy, jak np. FACHPRACA.pl

Można zapisać się na grupy na Facebooku, na których znajdziesz oferty z wybranych krajów lub polubić strony konkrentnych pracodawców i śledzić ich oferty.

Jeśli wolisz kontakt osobisty, znajdź dobrą agencje pracy w Twojej okolicy i odwiedź jej biuro, w którym nie tylko otrzymasz dopasowane do Twoich kompetencji oferty, ale także uzyskasz szczegółowe informacje na temat zatrudnienia.

Warto także zasięgnąć języka wśród znajomych. Polecenie to nadal jedno z bardziej wiarygodnych źródeł informacji. Można także zapytać o opinię w Internecie. Niestety podpytywanie osób nieznajomych na forach i grupach nie zawsze przyniesie oczekiwany rezultat. Część użytkowników będzie krytykować zarówno Ciebie jak i pracodawców i może sprawić, że zwątpisz w idee wyjazdu. Nie zrażaj się! Podpytaj znajomych, przyjaciół rodzinę. Znajdź wiarygodnych, a nie anonimowych rekomendujących. Z pewnością pomogą.

Co warto zweryfikować i sprawdzić zanim podpiszesz umowę i wyjedziesz

Pamiętaj, by dokładnie weryfikować źródło oferty. Niestety nadal sporo ogłoszeń to propozycje nieuczciwych pracodawców i nielegalnie działających agencji.

Co zatem warto sprawdzić:

Zweryfikuj dane pracodawcy. Legalność działania agencji pracy możemy sprawdzić w łatwy sposób, wchodząc na stronę Rejestru agencji zatrudnienia KRAZ

Zapoznaj się dokładnie z umową i warunkami zatrudnienia. Umowę podpisz będąc w Polsce.

Pamiętaj, że agencja pracy nie ma prawa pobierać od Ciebie żadnych opłat przed wyjazdem.

Dowiedz się jakie są warunki zakwaterowania oraz dojazdu. Jeśli np. jedziesz własnym autem, w niektórych krajach otrzymasz dodatek transportowy.

Sprawdź czy w Twojej umowie jest informacja o stawce/wynagrodzeniu, czasie pracy oraz kosztach zakwaterowania.

Zwróć uwagę na ubezpieczenie jakie oferuje pracodawca zarówno ubezpieczenie zdrowotne jak i emerytalno-rentowe (ZUS)

To podstawowe informacje, które powinieneś sprawdzić przed wyjazdem. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na wyjazd z uczciwą i legalnie działającą agencją, to unikniesz zmartwień i kłopotów w trakcie wyjazdu. A ponadto nie będziesz się martwić o zakwaterowanie, wypłaty i spory z pracodawcą, bo wszystkim zajmie się Twój koordynator.

InterKadra Sp. z o.o. , ul. Wielicka 50, 30-552 Kraków, NIP: 6762336026
imgNa górę strony