Szukasz pracy, wysyłasz wiele CV, ale nie dostajesz odpowiedzi?

Jeśli szukasz pracy, wysyłasz wiele CV, ale nie otrzymujesz żadnej odpowiedzi, to warto zastanowić się nad tym, jakie błędy popełniasz. Być może w Twojej aplikacji jest coś, co przekreśla Twoje szanse na sukces? Postanowiliśmy stworzyć listę najczęściej popełnianych błędów:

Zawsze takie samo CV

Kandydaci nie powinni wysyłać tego samego życiorysu do wszystkich firm. Owszem, trudno oczekiwać, że za każdym razem będziesz pisać sobie całkiem nowe CV. Przecież historii zatrudnienia nie powinieneś tworzyć tylko opisywać. Zwracamy jednak uwagę na fakt, że w przypadku różnych stanowisk ważne będą konkretne kompetencje, potwierdzone przez konkretne obowiązki. Dlatego przygotowanie CV pod kątem wybranej oferty pracy należy zacząć od dokładnej analizy treści ogłoszenia. Zastanów się jakie kompetencje czy doświadczenie będą dla tego pracodawcy interesujące i wtedy – wyeksponuj je w CV. Zadbaj tez o to, aby pod kątem danej oferty prac, sformułować krótki profil zawodowy, który wpiszesz na początku CV.

Obowiązki czy osiągnięcia?

Stawiajmy na sukcesy. Ale samo chwalenie się może nie być dobrze odebrane. Dlatego jesteśmy za tym, aby zamieścić w CV zakres obowiązków, który świadczy o różnych kompetencjach, a dopiero potem dodać informacje o zdobytych zawodowych nagrodach czy innych sukcesach.

Luki, braki, zagadki

Każdy może mieć przerwę w pacy, zamierzoną lub nie. Pamiętaj, że przerwa w zawodowym życiu niemal na pewno wzbudzi ciekawość rekrutera. Dlatego nie ma sensu jej ukrywać lub - co gorsza- kłamać! Co więc zrobić w takiej sytuacji? Proponujemy skrótowo opisać doświadczenia, które zdobyłeś w czasie takiej przerwy w karierze zawodowej, a które mogą się przydać w obecnej pracy.

Błędy świadczą o Twoim niechlujstwie

Wszelkiego rodzaju błędy: ortograficzne, gramatyczne, stylistyczne bardzo źle świadczą o kandydacie. Takie CV może Cię wykluczyć z procesu rekrutacji. Jeśli więc masz problem z literówkami, zanim wyślesz CV, poproś kolegę lub koleżankę o sprawdzenie. Nie tłumacz się dysleksją, dysortografią. CV to nie kartkówka, możesz je uważnie przygotować, poprosić o pomoc kogoś, kto zweryfikuje Twoje ewentualne błędy. Jeśli tego nie zrobisz, okażesz brak szacunku i lekceważenie.

Estetyka lub jej brak

Wygląd CV to kolejny często popełniamy grzech. Postaraj się, aby Twoje CV było uporządkowane i estetyczne. Jeśli każdy fragment będzie napisany inną czcionką, całość dokumentu będzie się rozjeżdżać, stworzysz wrażenie osoby niechlujnej i chaotycznej. Czyli takiej, której nie można zaufać. Jeśli myślisz, że w przypadku niektórych stanowisk, to nie ma znaczenia, zapewniamy: bardzo się mylisz! CV to Twoja wizytówka. Niezależnie od tego o jakie stanowisko się ubiegasz, wizytówka powinna być staranna.

Format pliku

Polecamy wysyłać CV w formacie pdf. Format ten gwarantuje, że rekruter bez problemu otworzy je na każdym urządzeniu. Kłopotliwy format pliku może sprawić, że nawet najbardziej dopracowanego CV … nikt nie przeczyta. Paradoksalnie kłopotliwym formatem może być „.doc” Worda. Na każdym urządzeniu może wyświetlić się inaczej, a w zależności od używanych wersji Worda, może dojść nawet do tzw. rozsypania się kolumn i czcionek. Każdy Word daje możliwość zapisania dokumentu jako PDF. Polecamy korzystać z tej opcji.

Masz „kreatywne” CV?

Jeśli nie jesteś grafikiem, postaw na przejrzyste i czytelne CV.  Jeśli będzie ono przekombinowane, może nie spodobać się pracodawcy. Rekruter ma tylko kilka minut na zapoznania się z nim. Dlatego zadbaj raczej o to, aby życiorys wyróżniał się ciekawą i dopasowaną do ogłoszenia treścią.

Zdjęcie w CV

Wielokrotnie o tym piszemy. Nie tylko my. A jednak … ciągle dostajemy CV, w których widzimy zdjęcie z plaży lub pieszej wycieczki w górach. Są też takie z kategorii „u cioci na imieninach”. Tak, takie CV od razu dyskwalifikuje kandydata. Nie musisz iść do fotografa po profesjonalne CV, choć wiadomo, że takowe warto mieć. Ubierz się odpowiednio (jak na rozmowę rekrutacyjną), stań na tle gładkiej, jasnej ściany i poproś kogoś ze znajomych lub rodziny o zrobienie zdjęcia. To z pewnością o wiele lepsze niż zdjęcie o charakterze prywatnym.

Twój adres mailowy

Naprawdę uważasz, że adres mailowy w domenie buziaczek.pl to Twoja wizytówka? Sądzisz, że brzmi poważnie? Otóż nie! Natychmiast zmień adres mailowy. Skorzystaj choćby z oferty darmowej poczty w domenie Gmail. Nie tłumacz się zajętym adresem. Wykaż się kreatywnością. Na pewno dasz radę skonfigurować dobrze wyglądający adres email. Nie zapomnij: to element Twojej osobistej wizytówki.Chciałbyś zatrudnić kandydata, który w adresie email ma np.: szlachtaniepracuje@buziaczek.pl?

CV za długie czy za krótkie?

To pytanie pojawia się zawsze: jak długie powinno być CV? To nie prawda, że CV powinno się zmieścić na jednej stronie. Oczywistym jest, że jeśli masz za sobą 20 lat doświadczenia zawodowego, nie zmieścisz go na jednej stronie. Przygotuj wtedy 3-stronnicowe, przejrzyste CV. Uwaga, zmniejszanie czcionki albo odstępów między wierszami, to naprawdę nie jest dobry pomysł.

Tylko CV?

Jeśli w ogłoszeniu o pracę pracodawca prosi o przesłanie nie tylko CV, lecz także listu motywacyjnego, portfolio albo wykonanego zadania rekrutacyjnego, nie wysyłaj samego CV! To od razu dyskredytuje Cię w oczach rekrutera. Uważnie czytaj ofertę i wysyłaj tylko komplet materiałów lub … nie wysyłaj nic.

RODO

Wydawałoby się, że na ten temat, to już naprawdę powiedziano wszystko. Okazuje się, że ciągle dostajemy aplikacje bez klauzuli dotyczącej zgody kandydata na wykorzystywanie jego danych w procesie rekrutacji. Bez takiej klauzuli Twoje CV musi trafić do kosza. Pracodawca nie może z tym nic zrobić, bo mu na to nie pozwoliłeś! Zadbaj więc o to, aby w stopce Twojego CV znalazła się żądana zgoda.