CV 05.07.2019 Zamknij okno

Temat wydaje się być banalnie prosty, niemniej jednak, jak pokazuje rzeczywistość, takim nie jest. Na potęgę korzystamy z generatorów CV, zarówno tych lepszych, jak i tych bardzo podstawowych. Nie negujemy ich zasadności. Chcemy jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów prawidłowo napisanego CV .

Już pisaliśmy o tym jakie elementy powinno zawierać CV. Dzisiaj natomiast chcemy zwrócić Waszą uwagę na to czego NIE robić w CV.

Odwrócona chronologia

To ciągle bardzo często stosowany błąd. Pamiętajmy: zarówno swojego wykształcenie, jak i doświadczenie zawodowe zawsze pokazujemy od ostatniego. Pracodawcę interesuje to, czego nauczyłeś się teraz, a nie 10, czy 15 lat temu. Jeśli opis najświeższych informacji o sobie umieścisz na końcu CV, zmniejszysz w ten sposób szansę na ich przeczytanie i pokażesz , że nie wiesz jak zrobić CV. Właściwa chronologia to ta odwrócona.

Wskazywanie kilku poziomów wykształcenia

Jeśli posiadamy wykształcenie zawodowe – wpisujemy je do CV wraz z ukończoną specjalizacją i nazwą szkoły. Nie podajemy wtedy, że ukończyliśmy szkołę podstawową, kiedy i gdzie. Nie ma to znaczenia dla pracodawcy gdzie kończyliśmy szkołę podstawową, czy gimnazjum. Znaczenie ma tylko to wykształcenie zawodowe, które może być przydatne w pracy, o którą się ubiegamy.

Podobnie z kolejnymi, wyższymi poziomami wykształcenia – średnie, licencjackie.

Wyjątkiem będą osoby z wykształceniem wyższym II oraz III stopnia. Wtedy wskazanie uczelni i kierunku studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich czy podyplomowych – może mieć znaczenie.

Brak opisu zakresu obowiązków

Dla przyszłego pracodawcy znacznie mniejsze znaczenie ma fakt, że firma, w której pracowałeś to sp. kom. sp. j. Większe znaczenie ma to jaki był zakres obowiązków powierzony Ci przez byłego pracodawcę. Nie wystarczy opisać

„Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe ABC Sp. kom .sp. j. (nazwa przykładowa) – pracownik biurowy”. Twojego potencjalnego pracodawcę będzie interesowało, co należało do Twoich obowiązków na tym stanowisku, jakie umiejętności wykorzystywałeś w tej pracy, jakie sukcesy osiągnąłeś. Jeśli podczas tej pracy wprowadziłeś np. nowe formy raportowania pozwalające firmie na oszczędności czasu i /lub pieniędzy – napisz o tym koniecznie.

Oczywiście zastanawiasz się, czy to ma znaczenie dla firmy o innej strukturze, czy w pracy na innym stanowisku? Oczywiście, że ma! – świadczy bowiem o tym, że potrafisz samodzielnie myśleć i analizować. Jesteś więc cennym nabytkiem dla nowego pracodawcy .

Brak opisanych umiejętności i podsumowania zawodowego

Podsumowanie zawodowe to Twoja kilkusekundowa reklama. To miejsce, które powinno znaleźć się po lewej stronie, pod zdjęciem i być tym, co przykuje uwagę pracodawcy. Co powinno zawierać ?

Opis kim jesteś, np.: „Jestem specjalistą ds. sprzedaży z ponad 5 letnim i popartym sukcesami doświadczeniem”.

Dokonania zawodowe lub szczególnie ważne umiejętności, np. „W ciągu 6 miesięcy pracy na stanowisku handlowca pozyskałem ponad 300 nowych klientów”.

Opis Twoich aspiracji zawodowych „Swojej ścieżki rozwoju zawodowego upatruję w zarządzaniu zespołem sprzedaży w pełnej wyzwań branży FMCG”.

Zdjęcie!

Zdjęcie jest Twoją wizytówką. Wycięta głowa z fotografii rodzinnej czy grilla u znajomych świadczy o tym, że nie traktujesz poważnie swojego CV. Podobnie pomocne NIE będą: zdjęcia z plaży, klifu, ślubu, wesela, imprezy imieninowej. Zdjęcie jak z nowego dowodu osobistego również raczej nie pomoże Ci uzyskać wymarzonej pracy. Zdjęcie w CV powinno mieć charakter oficjalny, biznesowy. Tylko w przypadku aplikowania na różne stanowiska artystyczne czy związane z pracą animatora zajęć można pozwolić sobie na mniej formalną fotografię. Warto aktualizować swoje zdjęcie w CV. Jeśli na zdjęciu w CV jest długowłosy, młody brunet z kitką lub blondynka z pięknymi długimi lokami …to takiej osoby oczekuje rekruter na rozmowie. Dysonans poznawczy z jakim się spotka widząc osobę niepodobną do tej na zdjęciu w CV ,może nie wpłynąć dobrze na jego ocenę ogólną Twojej osoby. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdego stać na profesjonalnego fotografa. Uważamy jednak, że jest to inwestycja, którą trzeba poczynić.

Nadużywanie określeń swoich cech

Oto lista najbardziej nadużywanych określeń: mający rozległe doświadczenie, innowacyjny, zmotywowany, zorientowany na wynik, dynamiczny, mogący się pochwalić osiągnięciami, potrafiący współpracować w grupie, przedsiębiorczy. Określenia te w CV wcale nie sprawiają, że jesteśmy wymarzonym kandydatem. Są to jedynie standardowe, wyświechtane formułki, które tak naprawdę nudzą czytelnika i nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Kłamstwo

Nie warto kłamać w CV. W żadnej sprawie. Ani tej dotyczącej referencji, ani osiągnięć , ani kwalifikacji. Najczęstszym kłamstwem starających się o pracę są te dotyczące konkretnych umiejętności, np. znajomości języka obcego na wysokim poziomie lub biegłej znajomości excela czy jakiegoś specjalistycznego oprogramowania. Nigdy tego nie róbmy! Znajomość języka obcego najprawdopodobniej rekruter sprawdzi podczas spotkania nagle zadając Ci pytanie w języku, który podobno znasz w stopniu komunikatywnym. Pamiętajmy , ze komunikatywna znajomość języka obcego pozwala na swobodną rozmowę na różne życiowe tematy, dot. Podróży, pogody czy codziennych czynności . Jeśli nie posiadasz takiej swobody porozumiewania się w języku obcym nie pisz tego w CV. Oznacz wtedy, że jest to podstawowa znajomość języka. Jeśli pracodawcy zależy na biegłej obsłudze Excela to na pewno nie chodzi mu o podstawowe tabelki w tym programie lecz np. o tabele przestawne , czy sprawne używanie funkcji „jeżeli”.

Jeśli piszemy w naszych zainteresowaniach „literatura” – liczmy się z tym, że rekruter zapyta o tytuł ostatnio przeczytanej książki i czas kiedy to było. Podobnie z podróżami i sportem.

Niechlujstwo, błędy ortograficzne, stylistyczne, interpunkcyjne

To wszechobecny grzech popełniany przez poszukujących pracy. Nawet jeśli na co dzień ortografia to Twoja pięta achillesowa – w CV nie możesz tego pokazać. Dysortografia również nie zwalnia Cię z napisania starannego CV. To jak wygląda Twoje CV jest Twoją wizytówką, okazaniem szacunku dla osoby je czytającej. Oczywiście, możesz powiedzieć, że na stanowisku magazyniera nie ma znaczenia, czy posługujesz się piękną polszczyzną, czy nie. Otóż ma – starannie przygotowane CV oznacza starannego pracownika. Niechlujstwo i niedbalstwo w CV może mieć odzwierciedlenie w wykonywaniu obowiązków.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu zweryfikujecie swoje CV i stwierdzicie, że wyżej wymienione błędy Was nie dotyczą . Jeśli jednak nieświadomie popełniliście któryś z opisanych przez nas błędów – poprawcie go czym prędzej. Oferty pracy już na Was czekają

InterKadra Sp. z o.o. , ul. Wielicka 50, 30-552 Kraków, NIP: 6762336026
imgNa górę strony